diş tedavileri

8 Adımda Yeni Nesil Diş Protezi Yaptırmanın Avantajları

yeni-nesil-dis-protezi

Yeni nesil diş protezi geleneksel olarak yapılan yöntemlerin yanında artık gelişen teknolojiye bağlı olarak son dönemlerde sıklıkla tercih edilmeye başlamıştır. Hem gülüş tasarımı noktasında hem de işlevsellik bakımından, diğer protez çeşitlerine nazaran daha özelliklidir. Detaylı bilgi için aşağıdan fikir alabilirsiniz.

Yeni Nesil Diş Protezi Nedir?

yeni-nesil-dis-protezi

Yeni Nesil Diş Protezi

Yeni nesil diş protezi diş ve diş etinin yapısı ve dokusuna daha uygun olarak geliştirilmiş protez işlemlerini kapsar. Fonksiyonelliği ve estetik olarak görünümü dikkate alındığında, daha konforlu tedavi sürecine dahil olacağınızı unutmayın. Peki bu özellikleri nelerdir?

 • Gülüş tasarımına uygun
 • Geliştirilmiş uyum özelliğine sahip
 • Rahat kullanım imkanı sağlayan
 • Fonksiyonel
 • Uzun ömürlü ve dayanıklıdır.

Yüksek teknolojili yapım aşamalarına bağlı olarak daha üst düzey malzeme kalitesi ile kişiye özel ağız, çene, dudak uyumlu tasarıma sahiptir. Yeni nesil diş protezi porselen, seramik, zirkonyum gibi kaliteli malzemelerden üretilir.

Yeni Nesil Diş Protezi Yaptırmanın Avantajları Nelerdir?

Yeni nesil diş protezi eski sistem protezlerin yanında daha üstün özelliklere ve avantajlara sahiptir. Gerek kullanılan malzeme kalitesi, gerek ince ve hafif malzeme yapısı, gerekse kullanım kolaylığı açısından büyük fark yaratmaktadır. Peki detaylı olarak avantajları nelerdir?

Oldukça estetik durmasıyla doğal diş yapısına uygundur.
Diş ve diş eti dokusuna kolaylıkla uyum sağlar.
Kullanımı açısından ağız ve çiğneme hareketlerinde kısıtlılık yaratmaz.
Ağız içinde ince ve hafif yapılı olmasından dolayı az yer kapatır.
Ağız içinde yara, tahriş gibi durumlar söz konusu değildir.
Kullanılan malzeme oldukça kalitelidir. Bu da uzun ömürlü ve sağlamlık açısından mühimdir.
Kişiye özel birbirinden farklı tasarımlara sahiptir.
Doğal dişe en yakın renk tonu ve boyutundadır.

Yeni Nesil Diş Protezi Tak Çıkar

yeni-nesil-dis-proteziHareketli protezler olarak da bilinir. Portatif olmasının verdiği pek çok avantaj vardır. Bunlara şöyle göz atacak olursanız;

 • Doğru şekilde yerleştirilip çıkarılabilen protez diş sayesinde yemek yeme, konuşma gibi fonksiyonlar rahatlıkla yerine getirilebilir.
 • Diş ve diş etleriyle en uyumlu protez çeşitlerindendir.
 • Estetik olarak tatmin edici görüntüye sahiptir.
 • Uygun bakım hijyeni için diş hekiminden yardım alabilirsiniz.
 • Pek çok çeşidi vardır.

1 – Vakumlu Diş Protezi

Ağız içinde hiçbir şekilde diş kalmaması durumunda tercih edilir. Alt ve üst çene kemiği üzerine ölçü ve modelleme sonrasında yapılır. Diğer adıyla damak diş çeşitlerinden biridir. Oldukça sağlam ve tutuculuğu fazladır. Öncesinde kullanılan plastik malzeme, artık yerini silikon diş protezine bırakmıştır.

2 – Parsiyel Protez Diş

Doğal dişlerin bir kısmının olmadığı durumlarda yapılan ve duruma göre takılıp çıkarılabilen hareketli protez diş kategorisinde yer alır. Akrilik malzeme ya da tek parça dökümden yapılır. Yeni nesil diş protezi noktasında hassas bağlantılar ile estetik görünüm amaçlanmıştır.

3 – İmmediat Protez Diş

Bütün ana dişlerin kaybı ya da çekilmesi üzerine, hastanın ağız içinin dişsiz kalması noktasında tercih edilir. İyileşme süreci sonunda dokular bu protez ile uyuşmaz ise eğer, kalıcı protez diş yapılır.

İmplant Üstü Protez

yeni-nesil-dis-proteziYeni nesil diş protezi yorumları üzerinden ağız içinde bir iki diş kalmasına bağlı tercih edilir. Diş veya kök üstüne özel yöntemlerle uygulanır. En iyi damak diş hangisi örneğine uygun protez çeşididir.

Sabit Diş Protezi Nedir?

Genel olarak zirkonyum ve benzeri malzemeler kullanılarak yapılan yeni diş protezi çeşitlerinden biridir. Hastanın kendi dişi altyapı olarak seçilir. Yani;

 • Öncelikle hastanın ağız içi 3 boyutlu cihazlar ile taranır.
 • Ölçü modelleme için laboratuvara gönderilir.
 • Ardından hastaya anestezik işlem uygulanır.
 • Mevcut dişlerde az miktarlı inceltme yoluna gidilir.
 • Bu esnada hastaya kaplama öncesi geçici diş takılır.
 • Ardından gelen kalıcı kaplamalar sonrasında, köprü veya implant yoluyla diş üzerine kaplamalar takılır.

1 – Köprü

Bir veya birkaç diş eksikliğinde uygulanan sabit yeni nesil diş protezi çeşididir. Konuşma, çiğneme, yeme, içme gibi fonksiyonların yerine getirilmesinde, komşu dişlerden alınacak destek ile yapımı tamamlanır. Hastanın diş sorunu, malzeme kalitesi ve köprü çeşidi doktor ve hasta işbirliği içinde tamamlanır.

2 – Yeni Nesil Diş Protezi: İmplant Üstüne Kuron ya da Köprü

İmplant üstüne hareketli ya da sabit yeni nesil diş protezi yerleştirilerek yapılan işlemdir. Özellikleri şöyledir;

 

Yeni nesil diş protezi, çene kemiğine ya da diş kökündeki implant üstüne yapılır.
Kişinin çene yapısına bağlı olarak alt çeneden 4 – 6, üst çeneden 6 – 8 arasında implant yerleşimi olmaktadır.
Yeni nesil diş protezi implant üstü yöntemlerde metal, zirkonyum, seramik gibi dayanıklı malzemeler kullanılır.
İmplant üstü protez diş sayesinde, uzun ömürlü kemik yapıları oluşturulur.

Genç yaşta takma diş kullananlar için en uygun yeni nesil diş protezi yöntemi budur.

Kalıcı Protez Diş Nedir?

Yeni nesil diş prosedürüne uygun olarak doğal diş yapısını korumak adına, dişlerin çekilmesine gerek kalmadan yapılan tüm protez aşamalarını içermektedir. Estetik görünümün yanı sıra fonksiyonellik bakımından da üstündür.

Kalıcı protez diş yaptırırken şu aşamalardan geçebilirsiniz;

 

Görüntüleme Diş hekiminiz tarafından çene yapınızın her açıdan fotoğraflaması yapılır.
Modelleme Diş hekimi uygun ölçüye göre plastik, silikon gibi malzemelerden kalıcı diş protezi modeli için renk, biçim, uyum ölçüleri çıkarır.
Döküm Aşaması Sonunda diş protezi üretilip, gerektiği biçimde kişiye özel ayarlanır. Dikkatli kullanıldığı takdirde ise uzun yıllar dayanabilir.

Geçici Diş Protezi Nedir?

yeni-nesil-dis-proteziÇürük ya da diş eti problemlerine bağlı olarak çekilmek zorunda kalan dişler sonrasında, kalıcı yeni nesil diş protezi gelene kadar acil durumlarda verilir. Kullanım süresi bazen bir hafta bazen iki üç ay arasında değişebilir. Kalıcı ile aynı teknikle üretilse de geçici protezler, kişiye özel yapılmadığı için tam olarak uyum göstermeyebilir.

Yeni Nesil Diş Protezi Fiyatları

Yeni nesil diş protezi maliyeti ve fiyatları üzerinde etkili pek çok etken vardır. Kişiye özel yöntemlerin kullanıldığı bu tedavi yolunda, sabit fiyat belirlemek yanlış olacaktır. Peki yeni nesil protezler üzerinde etkili fiyat etmenleri nelerdir?

 • Kullanılacak protez çeşidi (Manyetik protez diş fiyatları ile damaksız diş protezi fiyatları aynı değildir.)
 • Tedavide kullanılan malzemenin kalitesi
 • İşlem karmaşıklığı
 • Bulunduğunuz bölgenin ekonomik koşulları
 • Diş hekiminin donanımı

Yeni nesil diş protezi noktasında kişiye özel fiyat politikası ile üstün başarı sağlayan Mehmet Eker Diş Kliniği’nden randevu alabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Yeni nesil diş protezi alanında ayrıntılı bilgi sahibi olmanız, kolay seçimler yapabilmeniz açısından oldukça işinize yarayacaktır. Aşağıdaki sorular üzerinden detaylı fikir sahibi olabilirsiniz.

1 – Damaksız Diş Protezi Nedir?

Damaksız diş protezi, üst çenede oluşan eksik ya da kayıp dişlerin yerine konulması noktasında kullanılan protez çeşididir. Geleneksel protezden farklı olarak, damağın tamamını ya da bir kısmını kaplayan tasarımda üretilir. Oldukça konforludur. Genelde implant destekli protezler ile sabitlenir.

2 – Diş Protez Hangisi Daha İyidir?

Sabit diş protezi daha sağlam, ancak pahalıdır. Hareketli diş protezi ise daha ekonomik, ancak doğal dişler gibi değildir. İkisinin de avantajları ve dezavantajları kişinin ihtiyacına uygun olarak değişiklik gösterir.

3 – Hiç Dişi Olmayana Sabit Protez Yapılır mı?

Altta ve üstte hiç dişi kalmayan hastaya gerekli miktarda implant desteği ile sabit protez uygulamak artık yeni nesil diş protezi noktasında mümkündür.

4 – Protez Diş Yaptırmak Kaç Gün Sürer?

Diş protezi uzun yıllar, iyi bakılmasına ve iyi bir diş hekimince yapılmasına bağlı olarak kullanılabilir. Bunun için ayırmanız gereken süre ek tedaviye de bağlı olarak 2 ile 3 hafta arasında değişim göstermektedir.