diş tedavileri

Takma Diş Yaptırmadan Bilmeniz Gereken 5 Nokta

takma-dis

Takma diş çeşitli sebeplerden dolayı ağızda bulunan dişlerin kaybedilmesi sonucu hekimlerin tavsiyesi üzerine kullanılmaya başlanır. Takma protez diş kullanılmasının altında iki temel sebep vardır. Birisi estetik kaygılardır. Yani konuşulduğu ya da gülündüğü zaman güzel bir görünüme kavuşmayı sağlamaktır.

Diğer bir sebep ise bir şey yiyip içerken kolaylık sağlamaktır. Tüm dişlerin kaybedilmesi yeme ve içmeyi oldukça zorlaştıracaktır. Sıvı şeylerin tüketilmesi sorun olmazmış gibi görünse de kişi eğer problemli bir diş etine sahipse yine canının yanmasına sebep olabilir.

Takma Diş Yaptırmadan Önce Nelere Dikkat Edilmelidir?

Takma diş yapılırken gerçek dişe en yakın şekilde yapılması amaçlanır. Fakat yine de kişinin doğal dişlerinin yerini tutması pek de mümkün değildir. Bu nedenle dikkat edilmesi gereken bazı hususların bulunduğu unutulmamalıdır. Bahsedilen noktalara dikkat edilmesi halinde konforlu bir kullanım süreci elde edilmiş olur.

takma-dis

Takma Diş

1 – Takma Diş Bakımına Dikkat Etmek Gerekir

Takma diş uzun ömürlü ve konforlu bir şekilde kullanılmak isteniyorsa yapılması gereken ilk şey temizliğine ve günlük bakımına oldukça hassasiyet göstermektedir. Dişler mutlaka günde 2 kez fırçalanmalıdır. Fırçalama süresi de oldukça önemlidir. Her bir diş için 10-15 sn harcamak gerekir. Ayrıca diş ipi ve arayüz fırçası kullanmaya dikkat etmek de oldukça önemlidir. Temizliğe azami özenin gösterilmemesi halinde diş eti problemleri ve ağız kokusu sorunu ile karşılaşılabilir.

2 – Hareketli Protezlerin Yemek Sonrası Temizliğine Özen Gösterilmelidir

Sabit protezler ile hareketli protezler için yapılması gereken rutin bakım farklıdır. Hasta eğer hareketli protezlere sahipse her yemekten sonra çıkarılıp güzel bir şekilde temizlemesi gerekir. Dişlerin arasında yemek artıklarının kalması pis kokuya sahip olacağı gibi dişlerin kullanım süresini de kısaltmış olacaktır.

3 – Fırça Seçimi Oldukça Önemlidir

Takma diş temizliğinin bir diğer önemli noktası da fırça tercihi olacaktır. Fırça seçiminde yumuşak kıllara sahip fırçalar tercih etmek gerekir. Dişlerin cilasının bozulmasına sebep olacak veya aşınmasına yol açacak fırça ya da diğer materyallerin kullanılması oldukça tehlikeli olabilir. Bu yüzden bakım ürünlerini tercih ederken dikkatli olmak gerekir.

takma-dis4 – Takma Diş Yapan Diş Hekimi Tercihi

Takma diş ile alakalı belki de en önemli noktalardan bir tanesi öncelikle dişi yapan hekimin işinde uzman olmasıdır. İyi bir hekim seçimi olabilecek olumsuzlukların da önüne geçecektir. Bu yüzden takma diş  çeşitleri yaptırmadan önce detaylı bir araştırma yapmak mantıklı olacaktır. Mehmet Eker Diş Kliniği her konuda olduğu gibi bu konuda da oldukça başarılıdır. Bu nedenle gönül rahatlığı ile tercih edilebilir.

5 – Hekim Kontrolleri Aksatılmamalıdır

Dişlerin uzun süre ve sağlıklı bir şekilde kullanılmasını sağlamanın bir diğer yolu ise hekim kontrollerini aksatmadan yapmaktır. Takma diş kullananların yorumları olumlu olması için öncelikle hekim kontrollerine gitmek ve bu kontrollerde hekimlerin tavsiye ettiği noktalara uymak gerekir. Böyle olunca ister genç yaşta takma kullananlar olsun ister ileri yaşta kullananlar, yüksek memnuniyet yaşamış olurlar.

Yeni Nesil Diş Protezi Nedir?

Mevcut protezler arasında en iyi takma diş hangisi tartışması ortaya çıkar. Yeni nesil diş protezi diğer eski nesil protezlerden çok farklı ve çok kullanışlıdır. Eski protezle olan farklarını ise şu şekilde sıralamak mümkündür;

  • Görünümün oldukça doğal olduğunu söylemek mümkündür.
  • Yemek yerken ki hissiyatı da doğal dişe çok fazla yakındır.
  • Maliyeti eski protez dişlere nazaran biraz daha fazladır.
  • Estetik görünümü çok daha güzel olduğu için hastalar tarafından daha fazla tercih edilmektedir.

takma-disTakma Diş Nasıl Muhafaza Edilmelidir?

Takma protez dişin temizlenmesi kadar muhafaza edilmesi de oldukça büyük önem arz etmektedir. Saklanırken dişler nemli olarak saklanmalıdır. Bunun sebebi ise şekillerini kaybetmesinin önüne geçmektir. Saklamak için de protez diş saklama kutusuna ihtiyaç duyulmaktadır. Söz konusu kutunun içerisine de protez ıslatma solüsyonu ilave etmek gerekir.

Geceleri uyurken mutlaka dişler çıkarılmalıdır. Çıkarılmaması halinde ağızda tahrişe sebebiyet verebilir. Geceleri çıkarılıp kendi kutusunda muhafaza edilmesi aynı zamanda steril edilmiş olacağı için enfeksiyon riskinin de önüne geçmiş olacaktır.

Protez Diş Avantajları Nelerdir?

Takma diş ister sabit olsun ister hareketli birçok avantajından bahsetmek mümkündür. Söz konusu avantajları bir tablo aracılığı ile anlatmak mümkündür;

·        Eksik diş görüntüsünün önüne geçerek hastanın daha güzel bir gülüşe sahip olmasına olanak sağlar.
·        Hastanın çok fazla sayıda dişinin kaybedilmesi halinde hem konuşma hem de yeme konusunda ciddi sıkıntılar çekmesi oldukça normaldir. Takma diş uygulaması ile beraber da bu sıkıntılı durumun önüne geçilmiş olur. Zira hem konuşma hem de yeme temel ihtiyaçlardır ve karşılanması gerekir.
·        Oldukça sağlam bir yapıya sahip oldukları söylenebilir. Bu nedenle doğal dişlere yakın bir kullanım imkanı sunmuş olur.
·        İlk kullandığında bir alışma sürecinin yaşanması oldukça doğal kabul edilir. Bu alışma sürecinin atlatılması halinde çok rahat bir kullanımı olacaktır.
·        Bakımları ve temizlikleri ihmal edilmezse uzun ömürlü olurlar. Bireyler yıllar boyu rahatlıkla kullanılabilir.

Takma Diş Fiyatları 2023

takma-disTakma diş yaptırmak isteyen kişilerin merak ettiği ve araştırdığı bir diğer husus ise tedavinin maddi boyutudur. Fakat bu konuda net bir şekilde konuşmak olası değildir. Çünkü fiyat konusunu doğrudan veya dolaylı olarak etkileyen birçok husus vardır. Bu hususların tek tek ve ayrıntılı bir şekilde değerlendirilmesi sonucunda bir fiyat belirlemesi yapılmaktadır. Ama öncelikle hastanın muayene edilmesi gerekir. Çünkü muayene sonucunda hastaya özel bir fiyatlandırma yapılmaktadır.

Siz de hem fiyat hem de diğer konular ile alakalı ayrıntılı bilgi sahibi olmak isterseniz takma diş konusunda başarı oranı oldukça yüksek olan Mehmet Eker Özel Diş Kliniği’ne gelerek ayrıntılı bir şekilde konu ile alakalı görüşebilirsiniz.