Diş Dolgusu

Ön Diş Dolgusu Güzel Durur mu?

on-dis-dolgusu

Ön diş dolgusu güzel durur mu sorusu, ön diş dolgusu yaptırmak isteyenlerin en sık sorduğu soruların başında geliyor. Çünkü insanlar artık dişlerine dolgu ya da başka herhangi bir tedavi yaptıracağı zaman estetik bir görünüme sahip olmasını da istiyorlar. Yani diş sağlığının yanı sıra görünümü de önemseniyor.

Dişlerin, diş etlerinin ve diş minesinin sağlıklı olması için ön diş dolgusu çok önemli bir işlem. Bu işlemi yaptırırken doğru hekimleri ve kliniği seçmekte fayda var. Zira dişlerin sağlıklı olmasının yanı sıra estetik olarak güzel durması da gerekiyor. İşte bu nedenle insanlar dolgu yaptırmadan önce ön diş dolgusu güzel durur mu diye soruyorlar?

Ön Diş Dolgusu Nedir?

on-dis-dolgusu

Ön Diş Dolgusu

Ön diş dolgusu; ağzın ön bölümünde bulunan dişlerde oluşan çürük, kırık, çatlak gibi problemlerin onarılması işlemidir. Bu işlem, doğal ve güzel bir görünüm kazandırmak amacıyla yapılır. Yani ön diş dolgusu sadece sağlığı değil estetik görünümü de hedefler. Dolayısıyla estetik dolgu kavramı bu noktada önem kazanmaktadır.

Kırık ya da çürük ön dişler dolguya ihtiyaç duyar. Ön diş kompozit dolgu yaptıranlar bileceği üzere ön diş dolgusu, kompozit dolgu olarak da adlandırılır. Estetik dolgu olarak da bilinen kompozit dolgu, oldukça doğal ve güzel bir görüntü sağlar. Son zamanlarda en çok tercih edilen dolgu çeşididir.

Ön diş dolgusu işleminde onarılan dişlerin diğer dişlerle uyumlu olması gerekir. Böylece dolgulu dişler göze batmayacaktır. Böylece hasta güzel bir gülüşe sahip olacak ve gülerken dişlerini çekinmeden gösterebilecektir. Ön dişlere yapılan dolgu işleminin estetik durmasını istiyorsanız doğru diş kliniğini seçmeniz en önemli adımınız olacaktır.

Ön Diş Dolgusu Güzel Durur mu? Ön Diş Dolgusu Yaptıranlar Hangi Kliniği Tercih Ediyor?

Ön diş dolgusu güzel durur mu ya da ön diş dolgusu belli olur mu sorusu çok sık soruluyor. Bu sorunun cevabı ön diş dolgusu yapan kliniğe göre değişecektir. İyi bir klinik dişlerin hem sağlıklı olup işlevlerini yerine getirmesine hem de güzel görünmesine yardımcı olur.

Ön dişlere yapılan dolgu işleminin güzel durması birkaç kritere bağlı. Ön diş dolgusu işleminde öncelikle doğru kliniği seçmelisiniz. İşinde uzman bir diş hekiminin, işlem adımlarını doğru uygulamasıyla dolgunuz güzel duracaktır. Dolgunuzun güzel durması için dolgusu belli olmamalı yani bakıldığında diğer dişlerin arasında göze batmamalıdır.

Tüm bunlar için estetik diş hekimliği ve estetik ön diş dolgusu kavramlarına bakmak gerekiyor. Estetik ön diş dolgusu denildiğinde akla Mehmet Eker Diş Kliniği geliyor. Sadece dişlerini tedavi ettirmek isteyenlerin değil aynı zamanda güzel görünmesini isteyenlerin tercihi Mehmet Eker Diş Kliniği. Bu klinikte gülüş tasarımı yapılıyor!

Estetik Diş Hekimliği Nedir?

Estetik dolgu nedir, estetik diş hekimliği nedir gibi sorular sıkça soruluyor. Estetik diş hekimliği; kişinin sağlıklı dişlere sahip olmasının yanında estetik olarak güzel dişlere ve çene yapısına da sahip olmasını amaçlar. Bu tedavi yönteminde farklı tekniklerin yanı sıra teknolojiden de yararlanılmaktadır.

on-dis-dolgusuEstetik diş hekimliğinde hedeflenen görüntü, kişinin fiziksel ve sosyal özelliklerine göre belirlenir. Dolayısıyla bireyden bireye değişen özel tasarımlar söz konusudur. Estetik diş tedavisi yaptırmak isteyenlerin ağız, çene ve yüz yapısı bir arada değerlendirilir. Akabinde doğal ve ideal görüntü bilgisayarda tasarlanır. Bu tasarı hastanın beğenisine sunulur ve tedaviye başlanır.

Estetik Diş Hekimlerinin Yaptığı Gülüş Tasarımı Nedir?

Son yıllarda ağız ve diş sağlığında sadece var olan problemlerin çözümü değil bunun yanı sıra güzel görünüm de önemseniyor. Sağlıksız dişlere tedavi yapıldığı gibi sağlıklı ama güzel görünüme sahip olmayan dişlere de işlem uygulanıyor. Estetik diş hekimleri tarafından uygulana bu işleme gülüş tasarımı deniyor.

Gülüş tasarımı; çeşitli sebeplerle estetik olarak görünümü bozulan diş ve diş etlerinin güzel bir görünüme kavuşturulması işlemidir. Bu işlem, hastaların yüz şekilleri ve ihtiyaçları göz önüne alınarak titiz bir şekilde gerçekleştirilir.

Ön Diş Dolgusu Nasıl Yapılır?

Ön dişlere yapılacak dolgu işleminin adım adım nasıl gerçekleştirileceğini hastalar bilmelidir. Estetik diş hekimliği yapılan Mehmet Eker Diş Kliniği’nde dişlerin tedaviden sonra nasıl görüneceği hastalarla paylaşılır. Tedavi beraber planlanır ve hastaya sunulur.

on-dis-dolgusuKırık ön diş dolgusu ya da çürük ön diş dolgusu nasıl yapılır hastalar bilmelidir. Mehmet Eker Diş Kliniği, tedavi planını sunduktan sonra tedaviye başlar.

  • Estetik dolgu işlemi tek görüşmede gerçekleştirilir.
  • Oldukça basit bir işlemdir.
  • Dolgu malzemeleri bireyin kendi diş rengine göre ayarlanır.
  • İşleme başlamadan önce lokal anestezi yapılır ve hastanın işlem esnasında ağrı hissetmemesi sağlanır.
  • Dolgunun dişe daha iyi yerleşmesini sağlayan bizotaj uygulaması ile dolgu, dişten ayırt edilemez hale gelir.

Ön Diş Estetik Dolgu Fiyatları Nedir?

Diş dolgusu fiyatları birçok kritere bağlı olarak değişmektedir. Bunlar; dişin konumu, dolgunun boyutu ve seçtiğiniz diş dolgu malzemesidir. Özellikle seçtiğiniz diş dolgusu malzemesi fiyatlar üzerinde son derece belirleyicidir. Örneğin gümüş amalgam dolgular, kompozit dolgulardan ucuz olmaktadır. Kompozit dolgular ise porselen dolgulardan daha ucuzdur.

Ön diş dolgusu fiyat bilgisi diş kliniğine göre de değişir. Mehmet Eker Diş Kliniği, bütçenize uygun dolgu fiyatları sunar. Fiyatlara ilişkin ayrıntılı bilgi için internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Diş Dolgusu Türleri Nelerdir?

on-dis-dolgusuDişlere dolgu yaptırmadan önce dolgu türlerini bilmekte fayda vardır. Zira az önce de bahsedildiği gibi dolguda kullanılan malzemeler fiyatlar üzerinde belirleyicidir. Bu malzemeler birbirinden farklı özelliklere sahiptir. Her diş, her dolgu için uygun olmayabilir. Dolgu çeşitleri 3 tanedir. Bunların adları ve kısaca özellikleri hakkında bilgiler şu şekildedir:

Diş Dolgusu Türleri Özellikleri
Amalgam Dolgular Cıva, kalay, bakır, gümüş karışımından oluşur. Özellikle arka dişlerde kullanılır. Basınca ve çiğneme gücüne karşı dirençlidir. Maaliyeti uygundur.  Gri, metalik renge sahip olması estetik beklentileri karşılamaz. Ayrıca hastanın civaya alerjisinin olma ihtimali ve civanın insan sağlığı üzerindeki olumsuz etkileri dikkate alınmalıdır.
Kompozit Dolgular Halk arasında ‘’beyaz dolgu’’, ‘’ışınlı dolgu’’ ya da ‘’lazer dolgu’’ olarak da adlandırılır. Silikon dioksit parçacıkları olan plastik bir karışımdan oluşur. Estetik açıdan güzel görünüme sahiptir ve ön ve arka dişlerde kullanılır. Amalgam dolgulardan daha pahalıdır.
Porselen Dolgular Diş ile en uyumlu dolgu malzemesidir. İşlemi birkaç seans sürer ve en pahalı yöntemdir. Dokuda bir kayıp yaşanmaz. Rengi dişle oldukça uyumludur. Dirençlidir, uzun süre dayanıklıdır.