Diş Kaplamaları

Ön Diş Zirkonyum Kaplama Yapılır mı?

on-dis-zirkonyum-kaplama

Ön diş zirkonyum kaplama, kısa tedavi süresi, estetik ve işlevsel açıdan sorunları gidermesi ile dikkat çeker. Hastaların dişlerindeki sorunları giderdiği gibi yaşam kalitesini de direkt olarak artırır. Sağladığı avantajlar nedeniyle ön diş zirkonyum kaplama, günümüzdeki en popüler kaplama tedavilerinden biridir.

Ön Diş Zirkonyum Kaplama Nedir?

Ön dişlerdeki estetik ve fonksiyonel sorunların giderilmesinde kullanılan farklı tedaviler bulunmaktadır. Ön diş zirkonyum kaplama da tercih edilen yöntemlerdendir. Zirkonyum, diş kaplama tedavilerinde başarılı sonuçlar verdiği ve önemli avantajlar sağladığı için yaygın olarak kullanılmaktadır. Peki, zirkonyum nedir?

Zirkonyum, doğada nadir bulunan metallerden biridir. Metal olması nedeniyle dayanıklılığı çok yüksektir. Zr sembolü ile zirkonyumun erime noktası 1.855 °C’dir. Her ne kadar diş kaplamalarına zirkonyum adı verilse de kullanılan madde zirkonyum metali değildir. Zirkonyum metalinin özel fırınlarda oksijen ile birleştirilmesiyle elde edilen ve zirkonya adı verilen zirkonyum seramiğidir.

Zirkonyum diş kaplama; hastanın dişine özel olarak zirkonyadan yaptırılan kaplamaların yerleştirilmesidir. Tedavide kaplamalar, dişin büyük bölümünü veya tamamını sarar. Böylece dişlerdeki fonksiyon ve estetik problemleri kalıcı olarak giderilir.

Ön diş zirkonyum kaplama tedavisine yönelik ihtiyaçlarınıza, Mehmet Eker Diş Kliniği olarak profesyonel çözümler üretiyoruz. Doğal ve estetik ön dişlere sahip olmak için hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz.

on-dis-zirkonyum-kaplamaHangi Durumlarda Ön Diş Kaplama Yapılır?

Ön diş zirkonyum kaplama, dişlerdeki işlev ve estetik sorunları çözme konusunda son derece başarılıdır. Bu tedavinin uygulanabileceği durumlar için aşağıdaki tablo incelenebilir:

Durum Açıklama
Diş Sararması Farklı nedenlere bağlı olarak diş renklerindeki değişimlerin giderilmesi için yapılır. Dişlerin doğal rengine dönmesini sağlar.
Diş Çürümeleri Çürüklerden dolayı diş dokusundaki hasarların restore edilmesi için tercih edilen bir tedavidir.
Diş Eksiklikleri Ön dişlerde meydana gelen diş eksiklikleri, zirkonyum kaplama ile giderilebilir.
Diş Şekil Bozuklukları Travma, dış etkenler ya da farklı nedenlerden dolayı dişlerin şekillerinde ve boyutlarında istenmeyen değişimler oluştuğunda, bu sorunların aşılmasını sağlar.
Diş Ayrıklıkları Dişler arasındaki ayrıklıklar, hizalama sorunları ve benzeri estetik problemlerin giderilmesinde etkilidir.
Diş Çatlakları Çatlaklar veya kırıklar, kaplama ile onarılır.
Diş Eti Çekilmesi Diş eti hastalıkları nedeniyle oluşan diş eti çekilmelerinin tedavisine katkı verir.
Dişlerin Uzunluğunu Ayarlama Dişlerin uzunluğu arasındaki dengesizlikler varsa kaplamalarla düzeltilir.

Başlıca kullanım nedenleri bu şekildedir. Ancak farklı kullanım nedenleri ve amaçları olabileceği de unutulmamalıdır.

Ön Diş Zirkonyum Kaplama Nasıl Yapılır?

Ön diş zirkonyum kaplama, estetik ve fonksiyonel amaçlar için kullanılan bir diş restorasyonudur. Zirkonyum seramiğinden elde edilen kaplamaları ışığı geçirmesi, doğal bir görünüm oluşturması ve dayanıklı olması nedeniyle yoğun şekilde tercih edilir.

Ön dişler için uygulanan zirkonyum kaplama tedavisi, kendi içerisinde belli aşamalardan oluşur. Bu aşamalara ilişkin detaylar şu şekildedir:

 • İlk olarak fiziki muayene gerçekleştirilir ve dişlerin, zirkonyum kaplama için uygun olup olmadığına bakılır.
 • Fiziki muayene ile kaplama yapılacak dişlerde çürük veya farklı sorunlar olup olmadığı da belirlenir. Çürük ya da farklı sorunların olması durumunda, ilk olarak bunların tedavisi yapılır ve dişlerin sağlıklı hale gelmesi sağlanır.
 • Hastanın tedavi için uygun olduğu anlaşıldığında, ilk olarak lokal anestezi uygulanır. Böylece hastaların tedavi sırasında acı duymaları engellenir.
 • Kaplama yapılacak dişler yontularak uygun boyuta getirilir.
 • Dişlerin ölçüsü alınarak, yapılacak kaplamaların boyut ve şekilleri belirlenir.
 • Zirkonyum kaplama diş örnekleri üzerinden renk seçimi yapılır. Buradaki seçimin doğal diş rengine uygun olmasına özen gösterilir.
 • Ölçüsü alınan ve rengi belirlenen kaplamaların üretimi laboratuvar ortamında CAD/CAM teknolojisi kullanılarak yapılır.
 • Kaplamalar yapılana kadar dişlerde hassasiyet problemleri oluşmaması için geçici dişler takılır.
 • Laboratuvarda hazırlanan kaplamalar geldiğinde geçici dişler çıkarılır ve zirkonyum kaplamalar yerleştirilir.
 • Zirkonyum diş provası ile dişlerin konumları ayarlanır ve sonra yapıştırılarak sabit kalması sağlanır.

Kaplamaların yapıştırılması için şeffaf yapıştırıcılar kullanılır. Tedaviden hemen sonraki süreçte, doktor talimatlarına göre hareket edilmelidir. İlk saatler çok önemlidir. Talimatlara uymamak, tedavinin başarısız olmasına neden olabilir.

Mehmet Eker Diş Kliniği olarak ön diş zirkonyum kaplama tedavisi sürecini sorunsuz ve rahat bir şekilde atlatmanız için gereken özeni üst seviyede gösteriyoruz. Yeni nesil teknolojiler ile diş ölçülerini alıyor ve modern laboratuvarlarda kaplamaların hazırlanmasını sağlıyoruz. Zirkonyum kaplama tedavisi hakkında daha fazla bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

on-dis-zirkonyum-kaplamaÖn Diş Zirkonyum Kaplama Avantajları ve Dezavantajları

Ön diş zirkonyum kaplama, kaplama tedavilerinde en fazla tercih edilen seçeneklerden biridir. Yoğun olarak tercih edilmesinin arkasında, sağlamış olduğu avantajlar bulunmaktadır. Zirkonyum diş yaptıranlar tarafından da sık sık ifade edilen başlıca avantajlar şu şekildedir:

 • Zirkonyum, ışık geçirgenliği olan bir maddedir. Bu sayede ön dişlere yapılan kaplamalar, doğal ve estetik bir görünüm sağlar.
 • Zirkonyum seramiği, metal içermemektedir. Dolayısıyla ön dişlerde metal nedeniyle diş eti hassasiyetleri oluşmaz. Kızarıklık ve şişlik gibi sorunlar nedeniyle ön dişlerde estetik problemler meydana gelmez.
 • Dayanıklı ve uzun ömürlü bir yapıya sahiptir. Böylece ön dişlerin estetik görünümünün uzun yıllar kalıcı olmasını sağlar.
 • Lekelere ve çürüklere karşı dayanıklıdır. Renk değiştirmeyen özellikte olan zirkonyum, sararma veya lekelenme gibi problemlere neden olmaz.
 • Biyouyumlu yapıdadır ve herhangi bir alerjiye yol açmaz.

Avantajlarına rağmen bazı dezavantajları da vardır. Uygulanabilmesi için dişlerin yontularak küçültülmesi, en önemli dezavantajı olarak kabul edilir. Bazıları göre bu durum zirkonyum diş kaplama zararları içindedir. Ancak tedavinin uzun ömürlü olması nedeniyle bu dezavantajın zarara dönüşmeyeceği ifade edilebilir.

Ön Diş Kaplama Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Ön diş zirkonyum kaplama, genellikle iki seansta tamamlanan bir tedavidir. İlk seansın süresi; 45-75 dakika arasındadır. Bu seansta dişlerin yontularak küçültülmesi, ölçülerin alınması ve geçici dişlerin takılması işlemleri yapılır. İkinci seansın süresi ise ortalama 30-45 dakikadır. İkinci seansta ise geçici dişler çıkarılır ve kalıcı kaplamalar takılır.

Diş kaplama tedavisine ilişkin seansların süresi, hastaların durumuna göre farklılık gösterebilir. Kaplama yapılacak diş sayısı, dişlerin genel durumu gibi hususlar, süreyi etkiler. Ayrıca bazı hastalarda tedavi için üçüncü seansa ihtiyaç duyulabilir.

on-dis-zirkonyum-kaplama

Ön Diş Zirkonyum Kaplama

Ön Diş Zirkonyum Kaplama Sonrası Diş Bakımı

Ön diş zirkonyum kaplama tedavisi sonrasında spesifik bir diş bakımına ihtiyaç duyulmaz. Rutin diş bakımı yeterli olur, ancak bunların aksatılmaması gerekir. Dişlerin bakımı için yapılacaklar şu şekildedir:

 • Günde en az iki defa dişlerin fırçalanması
 • Yemeklerden sonra diş ipi kullanılması
 • Sert nesnelerin dişlerle kırılmaya çalışılmaması
 • 6 ayda bir doktor kontrolüne gidilmesi
 • Doktor talimat ve tavsiyelerine uyulması

Ön Diş Kaplama Tedavisi Fiyatları

Ön diş zirkonyum kaplama, sağladığı önemli avantajları ile dikkat çekerken, fiyatları ise merak edilmektedir. Zirkonyum diş fiyatları, diğer kaplama tedavisi seçeneklerine göre nispeten daha yüksektir. Ancak sağladığı avantajlar, çok daha fazladır.

Ön diş zirkonyum kaplama tedavisi ve bu tedavinin fiyatları hakkında net bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Mehmet Eker Diş Kliniği olarak zirkonyum kaplama ve diğer diş tedavilerini yüksek kalitede ve uygun fiyat avantajı ile almanızı sağlıyoruz.

Ön Diş Zirkonyum Kaplama ile İlgili Sık Sorulan Sorular

on-dis-zirkonyum-kaplamaÖn diş zirkonyum kaplama tedavisiyle ilgili sık sorulan sorular ve bunlara ilişkin yanıtlar şu şekildedir:

1 – Zirkonyum Diş Tek Tek Mi Takılır?

Zirkonyum kaplama tedavisinde, dişlerin tek tek takılması esastır. Bu şekilde çok daha sağlıklı sonuçlar elde edilmektedir. Ancak köprü ve benzeri türden uygulamalarda, birkaç dişi içeren bloklar da takılabilmektedir.

2 – Ön Dişlere Hangi Kaplama Tedavisi Yapılır?

Ön dişlere uygulanacak kaplama tedavisinin estetik problemlere neden olmaması gerekir. Zirkonyum kaplama, bu noktadaki en önemli seçenektir. Zirkonyum haricinde porselen kaplama ve kompozit kaplama gibi seçenekler de değerlendirilebilir.

3 – Ön Diş Zirkonyum Kaplama Tedavisi Pahalı Mı?

Ön diş zirkonyum kaplama, diğer kaplama türlerine göre nispeten daha pahalıdır. Fiyatlar; doktorun uzmanlığı, kaplama yapılacak diş sayısı ve dişlerin genel durumuna göre değişir.

4 – Zirkonyum Kaplama Sırasında Acı Duyulur Mu?

Zirkonyum kaplama tedavisinde hastalara lokal anestezi uygulanır. Dolayısıyla hastalar en ufak bir acı veya ağrı duymazlar.