Diş İmplant

4 Adımda İmplant Diş Nasıl Yapılır?

implant-dis-nasil-yapilir

Yetişkinlerde implant diş nasıl yapılır? İmplant diş yapımı sanıldığı kadar zor mudur? Kliniğimizde gerçekleştirdiğimiz bu tedavi hakkında tüm merak ettikleriniz bu yazıda!

İmplant; yaş, diş kaybı ve estetik kaygılardan ötürü başvurulan tedavi yöntemlerinden birisidir. Bireylerin var olan eksik dişini tamamlamak adına gerçekleştirilmektedir. Akla ilk olarak estetik durum gelse de durum bununla sınırlı değildir. İşlevsellik sağlamak (çiğneme ve yeme fonksiyonu) adına da gereklidir.

İlk defa tedaviyi olacak bireyler için implant diş nasıl yapılır konusu önem arz eder. Çünkü toplum arasında tedaviye dair olumsuz yorumlar bulunur. Olumsuzluğun sebebi zorlu bir tedavi olmasından kaynaklanmaktadır. Aksi takdirde tedavinin etkili olma durumu oldukça yüksektir. Uygulama sonrası olumsuzluk yaşamak neredeyse imkânsızdır.

Kısaca İmplant Diş Nasıl Yapılır?

implant-dis-nasil-yapilir

İmplant Diş Nasıl Yapılır?

Öncelikle bilmelisiniz ki implant diş yapımı konusunda endişe yaşamanıza gerek yoktur. Nasıl ki zirkonyum diş kaplama alanında uzman bireyler tarafından yapılıyorsa bu tedavide de aynı durum geçerlidir. Uzman diş hekimleri tarafından aşamalarına uygun bir şekilde tedavi yöntemleri gerçekleşmektedir.

Deneyim ve tecrübesi bulunan isimler tarafından gerçekleştirilen tedaviler sorunsuz bir şekilde ilerletilmektedir. Yalnız implant diş nasıl yapılır aşamasında kesin olarak bilmeniz gereken uzun soluklu bir tedavi olduğudur. Diş ve diş etinin iyileşmesi, zeminin hazırlanması adına bir süre gerekir. Bu yüzden tedaviye başlamadan önce sosyal hayatınızı buna göre hazırlamalısınız.

Mehmet Eker Diş Kliniği olarak anlatacağımız implant diş nasıl yapılır konusunda ele dört farklı yöntem alınacaktır. Bunlar şu şekildedir:

İmplant Yöntemleri Açıklaması
Komple İmplant Uygulaması Tek dişe uygulanmayan ağızda birden fazla eksik olduğu durumda uygulanan durumdur. Özellikle yaşlılara uygulanan bu tedavide tüm dişler implant ile şekillenir.
Ön Diş İmplant Uygulaması Ön dişte kırılma, düşme ve çekim durumuna göre gerekli olmaktadır. Temelde işlevsellik önemli olsa da estetik kaygı da üst seviyededir.
Gençlerde İmplant Uygulaması Genellikle yetişkin ve ileri yaşlarda implant yapılsa da gençlerde de bu uygulama tercih edilebilmektedir. Tek farkı yaşa bağlı olarak değişmesidir.
Dikişli İmplant Uygulaması Dikiş gerektiren implant çeşididir. Genel itibari ile neredeyse tüm implant uygulamalarında dikiş atılmaktadır.

Bağcılar dişçi ekibimizde gerçekleştirdiğimiz bu aşamaların gelin birlikte detaylarına göz atalım. İşte implant diş nasıl yapılır konusunda bilmeniz gerekenler:

1 – Komple İmplant Nasıl Yapılır?

implant-dis-nasil-yapilirDiğer uygulamalara nazaran komple implant uygulaması daha komplike bir duruma sahiptir. Komplike olmasının temel sebebi tüm ağzı etkileyen bir durum olmasından kaynaklanmaktadır. Ağızda hiç diş olmadığı durumlarda gerçekleşen bu tedavide önce planlama yapılır. Planlama sonrası hasta ile birlikte implantlara karar verilir.

İmplantlar ve rengi belirlendikten sonra diş etinde ve çene kemiğinde hazırlık yapılır. Vidaların takılması adına alanlar açılır ve vida alana yerleştirilir. 15-20 gün kadar bu yaranın iyileşmesi beklenir. İyileşme sonrası implant diş yerine takılır ve süreç tamamlanır. Tüm dişler için tek tek vida alanı açılmaz 2-3 diş için ortak bir alan belirlenebilir. Aynı zamanda 32 diş uygulanmaz 15-16 diş uygulama yapılır.

2 – Ön Diş İmplant Nasıl Yapılır?

Estetik anlamda sorun yaratmasından dolayı ön implant diş nasıl yapılır konusu önem arz eder. Arka dişlerde estetik sorun olsa da ciddi bir kaygı yaşanmaz. Çünkü görünmeyen implantlar sadece işlevsellik kazandırması için bulunur. Fakat ön diş implant uygulamasında doğrudan dışarıdan fark edileceğinden dikkatle hareket etmek gerekir.

Ön diş implant uygulamasında planlama ve karar verme aşaması görece daha uzun sürer. Gerekli görüldüğü takdirde dişlerin ölçüsü alınarak özel implantlar oluşturulur. Yandaki dişlere uyum sağlaması ve sırıtmaması adına özen gösterilir. Aynı zamanda buradaki dişe vidalı implant yerine vidasız implant uygulaması da yapılabilmektedir.

implant-dis-nasil-yapilir3 – Gençlerde İmplant Diş Nasıl Yapılır?

Gençlerde implant uygulaması farklılık göstermemektedir. Sadece yaşa bağlı olarak değişim söz konusudur. İmplant uygulaması genelde gençlerde yapılmamaktadır uygulama oranı düşüktür. Ancak gerekli görüldüğü takdirde diş hekimi tarafından gerçekleştirilebilmektedir. Gerekli görülmesi ve inceleme sonrası uygulamaya geçilir.

4 – Dikişli İmplant Nasıl Yapılır?

Dikişli implant diş nasıl yapılır konusuna değinmeden önce bu uygulamanın vidalı implant kavramına denk geldiğini söyleyelim. Vidalı implant uygulamasında vidaların yerleştirilmesi, iyileşmesi adına dikişlerin atılması gerekir. Dikişli implant uygulaması normal implant uygulaması ile benzerlik göstermektedir:

  • Ölçü alınır ve implant diş hazırlanır.
  • Diş etine kesi atılır, çene kemiğine bir yer açılarak vida yerleştirilir.
  • Vidaların bulunduğu bölgede iyileşme sağlanması için 2-3 hafta beklenir.
  • Son aşamada implant diş vidaya geçirilerek süreç bitirilmektedir.

Vidasız implant uygulamasında ise vida yerleştirilmesi, diş etiye kesi atılması olmaz. İşlemler daha farklı ilerlemektedir.

implant-dis-nasil-yapilirEn İyi İmplant Nasıl Yapılır?

En iyi implant uygulamasında net bir bilgi vermek zordur. Kişiye özel bir durum olmasından ötürü hastalar arasında değişiklik göstermektedir. Bir implantın en iyi olabilmesi için bilirkişi tarafından uygulanması gerekir. Başakşehir diş kliniği bünyemizde gerçekleşen tedavilerde sorun yaşamazsınız. Tam tersine uzun süre boyunca kullanabilirsiniz.