Diş Kaplamaları

Genç Yaşta Kaplama Diş Yaptırılır mı?

genc-yasta-kaplama-dis

Genç yaşta kaplama diş yaptırma düşüncesi yaygın olarak günümüzde bulunmaktadır. Değişik sebeplere bağlı olarak özellikle ergenlerde kaplama diş yaptırma fikri yayılmaktadır. Daha sağlıklı ve daha güzel bir diş yapısına sahip olmak amacıyla kaplama dişe karşı yönelim artmaktadır. Yalnız genelde bu uygulamanın yetişkinlere yapılıyor olması gençler arasında kaygıyı da beraberinde getirmektedir.

Kaplama diş uygulaması günümüzün belki de en yaygın estetik diş hekimliği uygulaması arasında yer alır. Uygulama incelendiğinde estetik ve güzel bir görünümü sağlaması özellikle ergenlik dönemindeki kişilerin dikkatini çekmektedir. Ağız ve diş yapısından memnun olmayan çoğu genç bu uygulamayı yaptırıp yaptıramayacağını merak etmektedir. İşte, genç yaşta kaplama diş yapılır mı sorusunun cevabı!

Genç Yaşta Kaplama Diş Yapılabilir mi?

 

genc-yasta-kaplama-dis

Genç Yaşta Kaplama Diş

Diş kaplama genellikle bir yaş sınırı bulunmaksızın uygulanan yöntemdir. Bu yöntem kendi içerisinde farklı seçeneklere sahip olmasından dolayı yaşa bağlı bir uygulama olmayacaktır. Her yaş için uygun malzemenin ve uygulama yönteminin bulunması bunun sebepleri arasındadır. Tüm bunlar düşünüldüğünde diş kaplama gençler tarafından yapılacak bir uygulama haline gelmiştir.

Gençler istediği takdirde gönül rahatlığı ile diş kaplama yaptırabilmektedir. Burada gençlerin memnuniyetini arttırması için doğru klinik seçmesinin önemini bilmesi gerekir. Doğru klinik ve alanında uzman diş hekimleri sayesinde dişlere yapılacak kaplama uygulaması, istenen görüntüyü elde etmek konusunda gençlere yardımcı olacaktır.

Genç Yaşta Kaplama Diş için Hangi Yöntem Daha Uygun?

Günümüzde gelişen teknolojiden dolayı çeşitli diş kaplama yöntemleri gelişmiştir. Her yöntem kendi içerisinde farklı avantajlara sahiptir. Avantajlara bağlı olarak tercih edilen yöntemler arasında tahmin edileceği üzere gençler için önerilen bir tanesi mevcuttur.

Zirkonyum kaplama gençlerin gönül rahatlığı ile tercih edebileceği, uzman diş hekimleri tarafından da önerilen bir kaplamadır. Bu kaplama türü diğerlerinden farklı olarak değişik avantajları bünyesinde taşımaktadır. Bahsi geçen bu avantajlar şu şekildedir:

  • Üretim malzemesinden dolayı daha doğal görünüme sahiptir.
  • Işığı geçirmesinden ötürü yapay görünümden uzaktır.
  • Sağlam bir yapıdadır yıllar boyu kullanılabilir.
  • Yaygın kullanımından dolayı neredeyse her klinikte uygulanabilir.
  • Uygun fiyatlandırmaya sahiptir.

Tüm bunların yanı sıra zirkonyum nedir konusunda yapılan araştırma sonuçlarında da gençler için uygun olduğunu görebilirsiniz. Diş kırılma, çatlama ve diğer estetik sebeplerden ötürü genç yaşta kaplama diş adına ilk sıralarda tercih edilmektedir.

Genç Yaşta Kaplama Diş için Seçilebilecek Diğer Yöntemler

genc-yasta-kaplama-disGenç yaşta kaplama diş uygulaması adına farklı yöntemlere de yönelim sağlamak mümkündür. Bu kaplama türlerini araştırarak aralarında karar verebilirsiniz. Ancak zirkonyum diş kaplama bunun için en iyi seçenek olduğundan doğrudan tercihinizi de bu yönde kullanabilirsiniz.

Uygulanabilen Kaplama Diş Seçenekleri Açıklaması
 

Porselen Diş Kaplama

Porselen diş kaplama yaptıranlar yorumları ile bu yöntemi yaygın bir şekilde önermektedir. Adından da anlaşılacağı üzere porselen malzemeden üretilerek hastanın dişlerine uygulanır. Görece daha beyaz yapıya sahiptir.
 

Laminate Veneer

Özellikle genç yaşta kaplama diş yaptırmak isteyen bireylerin ön dişlerinde problem varsa tercih edilebilir. Ön dişlerde daha beyaz, estetik ve doğal diş görünümü adına kullanılmaktadır.
Empress Porselen türlerinden birisi olup genç yaşta kaplama diş yaptırmak isteyenler için sunulmaktadır. İnceltilmiş porselen olmasından dolayı farklı isimlendirmeye sahiptir.
Monolitik Kaplama Daha önce yaptırılmış olan zirkonyum diş kaplama üzerine yapılan bir yöntemdir. Zirkonyum üzerine uygulanan porselen diş kaplama yöntemidir. Görünümde iyileştirme için tercih edilir.

Ergenlikte Ön Diş Kaplama için Hangi Tedavi Gerekir?

Ön dişler iletişim sırasında doğrudan görülen dişler olduğundan daha estetik malzemeden üretilmiş kaplamalar seçilmelidir. Zirkonyum diş kaplama tam da bu aşamada ön plana çıkacaktır. Diğer kaplamalara nazaran yapay bir beyazlığı yoktur. Tam tersine ışığı geçirmesinden dolayı doğal dişe en yakın görüntü zirkonyum kaplamadadır.

Kaplama Diş Yaptıranların Yorumları Nasıl?

Her uygulamada olduğu gibi kaplama diş uygulamasında da insanların ikiye ayrıldığı görülür. Kaplama diş uygulamasını doğru klinik, uzman ile gerçekleştirenlerin memnuniyet oranı fazladır. Ancak nadirde olsa yanlış seçiminden dolayı memnun olmayanların sayısı fazladır. Bu aşamada hastaların doğru seçim yaparak ilerlemesi önem kazanmıştır. Genç yaşta kaplama diş yaptırmak ve memnun olmak istiyorsanız hemen kliniğimize ulaşabilirsiniz.

genc-yasta-kaplama-disDiş Kesilmeden Kaplama Yapılır mı?

Dişlerin kesilmeden, kısaltılmadan kaplama diş yapılması pek mümkün değildir. Çünkü kaplamanın genel mantığı bunun üzerine kuruludur. Doğal dişlerin küçültülerek kaplama diş tutunacak kadar alan bırakılır. Özel hazırlanan kaplama dişler daha sonra bu dişlere yapıştırılarak sabitlenmektedir. Tüm bunlar düşünüldüğünde genç yaşta kaplama diş yaptırmak adına dişlerde kesilme gerekecektir.

Tüm Dişleri Yaptırmak Ne Kadar?

Yetişkin ya da genç yaşta kaplama diş yaptırmanın maliyeti değişiklik göstermez. Çünkü gençlerde de yetişkinlerde de benzer sebeplerden dolayı ücretler belirlenmektedir. Güncel genç yaşta kaplama diş yaptırmanın fiyatları için kliniğimizle iletişime geçebilirsiniz. Böylece güncel fiyatları hakkında fiyat teklifi alabilir dilerseniz kliniğimizde muayene de olabilirsiniz.

Genç Yaşta Kaplama Diş Yaptırma Hakkında Sık Sorulan Sorular

genc-yasta-kaplama-disYetişkinlere kıyasla genç yaşta kaplama diş yaptırmak daha az sayıda olduğundan konuya ilişkin merak edilenler de fazladır. Kliniğimize sık gelen sorular ve cevapları şu şekilde yer almaktadır:

1 – Kaplama Diş Kaç Yaşında Yapılır?

Kaplama diş yaptırmak için 5-6 yaşında olmak bile yeterlidir. Olası kazalardan dolayı dişte kırılma meydana geldiyse 5-6 yaşındaki çocuklarda da yapılabilmektedir. Ancak ömürlük olması adına estetik kaygı ile yaptırılacaksa en doğru yaşların 15-16 olduğunu söylemek mümkündür.

2 – Diş Kaplama Yaş Sınırı Var mı?

Genç yaşta kaplama diş yaptırmak mümkün olduğu gibi ileri yetişkinlik ve çocukluk döneminde de uygulama yapılabilir. Yaş sınırı yoktur. Diş sağlığı adına 5-6 yaşındaki çocuklar için bile diş hekimi uygun gördüğü takdirde kaplama yapılabilir. Fakat genel itibari ile zorunlu görülmedikçe yetişkin olmayan bireylere (18 yaşın altındaki kişiler) estetik amaçla yapılmamaktadır.

3 – Kaplama Dişin Ömrü Kaç Sene?

Doğru hijyenin sağlanması, dönem dönem diş hekimi kontrolüne gidilmesinden dolayı ömürlük uygulama söz konusudur. Kolay kolay kırılmaz, çatlama yapmaz ve renk değişimi oluşmaz. Bu yüzden ömür boyu kullanabilirsiniz.