Diş Kaplamaları

Zirkonyum Diş Kendi Dişin Gibi Olur Mu?

zirkonyum-dis-kendi-disin-gibi-olur-mu

Zirkonyum diş kendi dişin gibi olur mu? Zirkonyum kaplama yaptırmayı düşünenlerin aklına gelen bu sorunun yanıtını vermek için bu tedaviyi kapsamlı olarak ele almak gerekir. Bilindiği gibi kaplama tedavisi, dişlerdeki estetik ve işlevsel problemlerin giderilmesi için geliştirilmiştir.

Kaplama olarak kullanılan farklı seçenekler olsa da zirkonyum bu noktada öne çıkan seçeneklerin başında gelir. Sahip olduğu özelliklerle hastaların beklentilerini karşılama konusunda son derece başarılıdır. Peki, zirkonyum diş kendi dişin gibi olur mu?

Zirkonyum Kaplama Nedir?

Zirkonyum kaplama, dişlerdeki görünüm ve fonksiyonel problemleri gidermek için uygulanan bir tedavidir. Bu tedavide dişler tamamen kaplanır. Yani sadece ön bölümlere uygulanan bir kaplama olmayıp, dişler her yönden kaplanır. Zirkonyumdan hazırlanan kaplamalar, adeta bir kapak gibi dişlerin üzerine oturtulur ve sabitlenir.

Bu tedavinin diğer kaplama tedavilerinden temel farkı, kaplamada kullanılan zirkonyumdur. Bu yüzden hastaların önemli kısmı Zirkonyum diş kendi dişin gibi olur mu şeklindeki soruyu sormaktadır.

Zirkonyum, doğada bulunan dayanıklı metallerden biridir ve oksijen ile tepkimeye girdiğinde özel bir seramiğe dönüşmektedir. Bu seramik ise daha sonra dişlere uygun kaplamalar hale getirilmektedir. Hastalar, zirkonyum diş kaplama örnekleri üzerinden inceleme yaparak renk ve model seçimi yapmaktadır.

zirkonyum-dis-kendi-disin-gibi-olur-muZirkonyum kaplamanın nasıl yapıldığı da bu noktada önemlidir. Bu tedavi için izlenen aşamalar şu şekildedir:

  • İlk olarak kaplama yapılacak dişler yontulur. Yontma sırasında mine tabakası hedeflenir. Özellikle pulpa tabakasının zarar görmemesine özen gösterilir.
  • Daha sonra ölçüler alınır ve hastaya özel kaplamaların yapılması için ölçüler laboratuvara gönderilir. Kaplamaların hazırlanması ortalama olarak 1-2 hafta sürer.
  • Bu süreçte estetik problemler olmaması için hastalara geçici kaplamalar yapılır.
  • Zirkonyum kaplamalar hazırlandıktan sonra ise geçici kaplamalar yerinden çıkarılır ve yerlerine kalıcı olanlar yerleştirilir.
  • Kaplamalar özenli şekilde ayarlanır ve yapıştırılarak sabitlenir.

Tedavide kaplama yapılacak diş sayısına göre bu adımlarda bazı küçük farklılıklar bulunabilir. Ancak genel olarak süreç bu şekildedir.

Zirkonyum kaplamalar hakkında daha detaylı bilgi almak için dilediğiniz zaman bizimle iletişime geçebilirsiniz. Mehmet Eker Diş Kliniği olarak bu noktada sizlerin ihtiyaç ve beklentilerini biliyor ve buna uygun tedaviler sunuyoruz.

Zirkonyum Diş Tek Tek Mi Takılır?

Zirkonyum kaplama, tek bir dişe yapılabileceği gibi birden fazla dişe de yapılabilir. Birden fazla dişe uygulandığında, kaplamaların tek tek mi, yoksa birleşik şekilde mi uygulandığı merak edilir. Uygulama şekli, tamamen hastalara göre belirlenir.

Birleşik uygulamayı gerektiren özel bir durum olmadığı sürece kaplamalar tek tek uygulanır. Bu durumun nedeni ise doğal dişlerin taklit edilmesidir. Doğal dişler tek tek olduğu için kaplamalar da tek tek yapılır. Dolayısıyla bu açıdan zirkonyum diş kendi dişin gibi olur mu sorusunun yanıtının olumlu olduğu ifade edilebilir.

Kaplamaların tek tek yapılması, temizlenmelerini kolaylaştırır. Özellikle diş araları kolay şekilde temizlenir ve burada gıda artıklarının, dolayısıyla da bakterilerin birikmesi engellenir. Tek tek yapılan uygulamanın bir diğer avantajı ise dişlerden birinde sorun olduğunda sadece sorunlu dişteki kaplama çıkarılır. Diğer kaplamalar böylece zarar görmemiş olur.

Zirkonyum Kaplama Avantajları

zirkonyum-dis-kendi-disin-gibi-olur-muZirkonyum diş kendi dişin gibi olur mu sorusunun yanıtı, bu tedavinin sağlamış olduğu avantajlarla yakından ilgilidir. Zira sağlanan avantajlar ne kadar fazla olursa uygulanan tedavinin doğal dişleri taklit etme başarısı da o kadar yüksek olacaktır.

Zirkonyum diş kaplama avantajları, hastaların durumuna göre farklılık gösterir. Ancak genel itibariyle bu tedavinin sağlamış olduğu avantajlar aşağıda yer alan tablodaki gibidir:

Avantajlar Açıklama
Dayanıklılık Zirkonyum doğal bir metal olduğundan dolayı yüksek dayanıklılığa sahiptir.
Biyouyum İnsan vücudu ile biyouyumluluğu yüksek olan bir maddedir. Bundan dolayı alerjik reaksiyon riski son derece düşüktür.
Renk Doğal diş rengine yakın bir rengi vardır. Ayrıca ışığa karşı yarı geçirgen yapısı, doğal diş rengini başarılı şekilde taklit etmesine imkan verir.
Hassasiyet Uygulandığı dişlerde yüksek seviyede hassasiyet oluşmaz. Bu durum ise rahat yeme ve çiğneme imkanı sağlar.
Koku Ağızda metal kokusuna veya farklı bir kokuya yol açmaz.
Görünüm Estetik sonuçlar açısından son derece başarılıdır. Dışarıdan bakıldığında doğal dişlerden ayırt edilemez. Zirkonyum diş görselleri, doğal dişlerle benzer bir görünümdedir.
Aşınma Aşınma riski düşüktür. Doktor tavsiyelerine dikkat edildiğinde neredeyse hiç aşınma yaşanmaz.
Alerji Metal içermediği için alerjik reaksiyon riski düşüktür.
Kullanım Süresi Uzun ömürlü bir yapıya sahiptir. Doktor talimatlarına dikkat edildiğinde uzun yıllar sorunsuz olarak kullanılabilir.

Zirkonyum diş kendi dişin gibi olur mu sorusunun yanıtı, buradaki tablodadır. Ancak bu noktada tedaviyi gerçekleştiren doktorun deneyiminin de son derece önemli olduğu unutulmamalıdır. Ayrıca gerçek zirkonyum kullanıldığında buradaki avantajların elde edileceği de bilinmelidir.

Zirkonyum Diş Kendi Dişin Gibi Olur Mu?

zirkonyum-dis-kendi-disin-gibi-olur-mu

Zirkonyum Diş Kendi Dişin Gibi Olur mu?

Zirkonyum diş kendi dişin gibi olur mu? Esasında bu sorunun yanıtını direkt olarak vermek çok zordur. Zira her hastaya tedaviyi uygulayan doktor farklıdır, hastaların tedavi sonrasında dişlerine özen gösterme seviyeleri aynı değildir. Dolayısıyla da tedavinin ne kadar başarılı olup olmadığı, hastalara göre farklılık göstermektedir.

Zirkonyum diş yaptıranlar büyük oranda beklentilerinin karşılandığını ifade etmektedir. Zira günümüzdeki en kaliteli kaplama tedavisinin zirkonyum olduğu kabul edilir. Gerek dayanıklılığı gerekse de estetik görünümü ile beklentileri tam olarak karşılayan bir kaplama tedavisidir.

Zirkonyum, dayanıklılık konusunda oldukça başarılıdır. Doğal dişlere yakın bir dayanıklılığa sahip olduğu ifade edilebilir. Ancak yine de dayanıklılık konusunda dişleri gereksiz yere zorlamamak gerekir. Görünüm açısından ise doğal dişlerle tam uyumludur.

Buradan hareketle zirkonyum diş kendi dişin gibi olur mu sorusunun “evet” olduğu belirtilebilir. Ancak kaliteli bir tedavi ve doktor talimatlarına göre hareket edilmesinin temel şart olduğu unutulmamalıdır.

Zirkonyum Diş Yaptıranların Yorumları

zirkonyum-dis-kendi-disin-gibi-olur-muZirkonyum diş kendi dişin gibi olur mu sorusunun yanıtı kadar bu tedaviyi olanların yorumları da merak edilmektedir. Öncelikle gerçek zirkonyumdan yapılan ve deneyimli diş hekimlerini seçen hastaların neredeyse tamamının tedaviden memnun olduğu bilinmektedir.

Zirkonyum yaptırdım pişmanım diyen hastalardaki temel sorunun ise deneyimsiz diş hekimleri olduğu ifade edilebilir. Bazen hatalı tedavi, bazen de tedavi için uygun olmayan kişilere zirkonyum yapılması, bu tür olumsuz yorumlara neden olmaktadır. Ancak bu durum zirkonyum diş kendi dişin gibi olur mu sorusunun yanıtını değiştirmemektedir.

Zirkonyum Diş Fiyatları

Zirkonyum diş fiyatları üzerinde doktor deneyimi, klinik popülaritesi, kaplama yapılacak diş sayısı gibi farklı unsurlar etkilidir. Bundan dolayı fiyatlar hakkında net rakamlardan bahsetmek mümkün değildir.

Zirkonyum diş fiyatları hakkında bilgi almak ve diğer diş tedavilerine dair detayları öğrenmek için dilediğiniz zaman bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular

zirkonyum-dis-kendi-disin-gibi-olur-muZirkonyum diş kendi dişin gibi olur mu konusu ile ilgili merak edilen hususlar ve bunların detayları aşağıda yer almaktadır.

1 – Zirkonyum Diş Kendi Dişin Gibi Olur Mu?

Bu tedavi dayanıklılık ve estetik noktasında beklentileri etkili olarak karşılar. Her iki konuda da doğal dişlere çok yakın performans sağlar. Dolayısıyla zirkonyum diş kendi dişin gibi olur mu sorusunun yanıtı “evet” olarak kabul edilebilir.

2 – Çin Malı Zirkonyum Diş Nasıl Anlaşılır?

Çin malı veya gerçek olmayan zirkonyumlar, doğal diş renginden belirgin sapmalara sahiptir. Ayrıca kaplama yüzeyi de pürüzlüdür ve doğal diş yapısı ile uyum göstermez. Gerçek zirkonyum ise gerek renk gerekse de yapı bakımından doğal dişlerle tam uyumludur.

3 – Zirkonyum Dişlerin Rengi Zamanla Değişir Mi?

Rutin diş bakımına dikkat edildiği takdirde zirkonyum kaplamaların renkleri değişmez. Bu kaplamalar, lekelenme ve sararma gibi olumsuzluklara karşı oldukça dirençlidir.

4 – Zirkonyum Kaplamaların Kullanım Ömrü Ne Kadar?

Doktor talimatlarına dikkat edildiğinde kullanım ömrü 10-15 yıl arasında değişir. Bazı hastaların çok daha uzun süre zirkonyum kaplamalarını kullandığı bilinmektedir.