Diş Kaplamaları

Tek Bir Dişe Zirkonyum Olur Mu?

tek-bir-dise-zirkonyum-olur-mu

Tek bir dişe zirkonyum olur mu? Tek bir dişinde estetik veya fonksiyonel problem olanlar açısından bu soru çok önemlidir. Zirkonyum, diş kaplama tedavisindeki en kaliteli malzeme olarak kabul edilir. Sağlamlığı ve estetik sonuçları öne çıkar. Peki, tek bir dişe zirkonyum olur mu? 

Zirkonyum Kaplama Nasıl Yapılır? 

Tek bir dişe zirkonyum olur mu sorusunun yanıtını verebilmek için bu tedavinin genel olarak nasıl uygulandığının bilinmesi gerekir. Zirkonyum, doğada bulunan metallerden biridir. Metal olması nedeniyle son derece dayanıklıdır. Ancak zirkonyum diş kaplaması tedavilerinde bu haliyle kullanılmamaktadır. 

Diş tedavilerinde bu özel metali kullanmak için ilk olarak oksijenle tepkimeye girmesi sağlanır. Oksijenle tepkimeye giren zirkonyum, zirkonya isimli bir seramiğe dönüşür. Aynı zamanda zirkonyum seramiği olarak da bilinen bu maddenin başlıca özellikleri şu şekildedir: 

 • Yüksek dayanıklılık 
 • Dişlerin doğal rengi ile uyum 
 • Dişlerin doğal yapısı ile uyum 
 • Işığa karşı yarı geçirgen 
 • Biyo uyumluluk 

Tedavi sürecinde hastaların dişleri yontularak kaplamalar için hazırlanır. Sonrasında ise hastaların dişlerinden ölçüler alınır ve kaplamalar yerine yerleştirilir. Bu tedavi, toplamda iki seans sürer. Ancak hastaların durumuna bağlı olarak seans sayısı daha fazla da olabilir. Buradaki süreç, tek bir dişe zirkonyum olur mu sorusu ile yakından ilgilidir. 

tek-bir-dise-zirkonyum-olur-mu

Tek Bir Dişe Zirkonyum Olur mu?

Zirkonyum Kaplama Tek Tek Mi Takılır? 

Zirkonyum tedavisinde ana hatlar bilinse de kaplamaların tek tek mi, yoksa blok olarak mı yerleştirildiği birçok kişi tarafından bilinmez ve merak edilir. Zirkonyum kaplama ya da diğer diş kaplama tedavilerinde temel hedef, dişlerdeki estetik ve fonksiyonel sorunları gidermektir. Ayrıca bu problemlere getirilen çözümlerin uzun ömürlü olmasını sağlamaktır. 

Uzun ömürlü bir kullanım için zirkonyum kaplamalar tek tek takılır. Her bir diş için ölçü ayrı olarak alınır. Ayrıca diğer dişlerin konumu da göz önünde bulundurularak ölçü alımı tamamlanır. Böylece her bir diş için ayrı kaplama yapılır. Farklı bir durum olmadığı sürece zirkonyum blok kaplama tercih edilmez. 

Kaplamaların tek tek takılmasının farklı avantajları ve yararları vardır. Bunlara dair detaylar için aşağıdaki tablo incelenebilir: 

Avantajlar  Açıklama 
Diş Bakımı  Diş bakımının eksiksiz yapılması için diş ipinin kullanılması ve dişlerin arasındaki gıdaların temizlenmesi gerekir. Tek tek takılan kaplamalar sayesinde bu temizlik rahat şekilde yapılır. 
Diş Tedavileri  Kaplamaların altında çürüyen veya farklı bir rahatsızlık gelişen dişlerin tedavisi için sadece o dişteki kaplamanın çıkarılması yeterli olur. Blok tercih edilmesi durumunda, tek bir diş içi tüm bloğun kaldırılması gerekecekti. 
Estetik Sonuçlar  Her bir diş için ölçünün özel olarak alınması, estetik açıdan daha etkili sonuçlar alınmasını sağlar. 
Doğallık  Doğal dişlerin de tek tek olması, tek tek takılan zirkonyum kaplamaların daha doğal bir görünüme sahip olmasına neden olur. 

Zirkonyum kaplamalarda genel tercih kaplamaların tek tek takılması olsa da bazı durumlarda blok tercih edilir. Köprü tedavileri, güçsüz dişlere yapılan kaplamalar ve benzer durumlarda blok kaplamalar kullanılır. Blok zirkonyum diş; iki, üç veya dört dişten meydana gelebilir.  

tek-bir-dise-zirkonyum-olur-mu

Tek Diş Kaplama Olur Mu? 

Kaplama tedavilerinde genellikle birden fazla dişe kaplama yapılır. Özellikle ön dişlerin estetik görünümü bu şekilde düzeltilir. Ancak bazı durumlarda sadece tek bir dişin kaplamaya ihtiyacı olabilir.  

Kaplama tedavileri, birden fazla dişe uygulanabildiği gibi tek bir dişe de uygulanabilir. Bu noktada herhangi bir sınırlama veya kısıtlama yoktur. Hastanın diş sağlığının ve yapısının tedaviye uygun olması yeterlidir. Dolayısıyla tek diş kaplama olur. Peki, tek bir dişe zirkonyum olur mu? 

Tek Bir Dişe Zirkonyum Olur Mu? 

Zirkonyum diş kaplama, farklı bir durum olmadığı sürece dişlere tek tek uygulanan bir tedavidir. Her diş için ayrı kaplama yapılır ve bunlar toplu şekilde dişlere takılır. Buradan hareketle tek bir dişe de zirkonyum kaplama uygulanabilir. 

Tek dişe zirkonyum yapılabilmesi için dişin ve komşu dişlerin bunun için uygun yapıda ve sağlıkta olması gerekir. İstenen şartları sağlayan dişlere, diş hekiminin de onayı ile zirkonyum kaplama yapılabilir. Bu tedavide kaplama yapılacak diş sayısı bir de olabilir, daha fazla da olabilir. Diş sayısı noktasında herhangi bir sınırlama veya kısıtlama yoktur. Tek bir dişe zirkonyum olur mu sorusunun cevabı bu şekildedir. 

Tek Diş Kaplama Nasıl Yapılır? 

Diş kaplama tedavisinde izlenen adımlar, tek bir dişe yapılacak kaplamada da aynı şekilde izlenir. Bu noktada belirgin bir farklılık yoktur. Ancak komşu dişlere kaplama yapılmayacağı için dişin yontulması sırasında komşu dişlere zarar vermemeye özen gösterilmelidir. Tek dişe kaplama tedavisi yapılırken izlenen adımlar aşağıdaki gibidir: 

 • İlk olarak diş yontulur. Yontma sırasında sadece mine tabakasına işlem uygulanır. Dentin ve pulpaya zarar verilmez. 
 • Yontulan diş için ölçü alınır. 
 • Hastaya uygun renk tonu seçilir. 
 • Renk tonu ve ölçü, zirkonyum kaplamanın hazırlanması için laboratuvara gönderilir.  
 • Dişte hassasiyet oluşmaması ve estetik açıdan rahatsız edici şekilde gözükmemesi için ilgili dişe geçici kaplama yapılır. İlk seans burada sonlanır. 
 • Laboratuvarda hazırlanan zirkonyum kaplamanın gelmesi ile birlikte ikinci seans başlar. 
 • Geçici olarak takılan kaplama çıkarılır, gerekli temizlikler yapılır. 
 • Hazırlanan kaplama dişe yerleştirilir, ayarlamalar ve kontroller yapılarak işlem tamamlanır. 

İki seans arasındaki süre, kaplamanın hazırlanma hızına bağlı olarak 3-7 gün arasında olur. Tek bir dişe zirkonyum olur mu konusunda merak edilen tedaviye dair detaylar genel olarak bu şekildedir. Ancak her hastanın durumunun farklı olduğu ve tedavide bazı farklılıklar olabileceği unutulmamalıdır. 

tek-bir-dise-zirkonyum-olur-mu

Tek Diş Kaplama Fiyatı Ne Kadar? 

Tek bir dişe zirkonyum olur mu sorusunu soranlar, bu sorunun cevabının olumlu olduğunu öğrendikten sonra fiyat konusunu merak etmektedir. Kaplama diş tedavilerinde fiyat üzerinde etkili çok sayıda husus vardır. Tedavinin karmaşıklığı, dişin ve komşu dişlerin durumu gibi etkenlere bağlı olarak fiyatlar farklılık gösterir. Ayrıca doktorun deneyimi de bu noktada önemlidir. 

Mehmet Eker Diş Kliniği olarak zirkonyum kaplama tedavisindeki deneyimimizi ve uzmanlığımızı sizler için kullanıyoruz. Deneyimli diş hekimlerimizin uyguladığı tedavilerden yararlanmak ve uzun ömürlü kaplamalara sahip olmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. 

Zirkonyum Diş Yaptıranların Yorumları 

Tek bir dişe zirkonyum olur mu sorusunun cevabı, bu tedaviye ilişkin yorumlarda da net olarak yer almaktadır. Tek dişine zirkonyum yaptıranlar, yaptıkları yorum ve değerlendirmelerde böyle bir tedavinin mümkün olduğunu açık şekilde belirtmektedir. Ayrıca hastaların önemli kısmının zirkonyum kaplamadan memnun olduğu görülmektedir. 

Yorumlar arasında zirkonyum yaptırdım pişmanım diyenler de bulunmaktadır. Ancak bu kişilerin şikayetlerinin temelinde deneyimsiz diş hekimi, tedavi sonrasında talimatlara uymama gibi etkenler olduğu anlaşılmaktadır.  

Yorumlarda, tek bir dişe zirkonyum olur mu sorusunun cevabı açık olarak verilmiştir. Bunun gibi zirkonyum diş ile neler yenmez sorusu da cevaplanmıştır. Hastalar; sert, aşırı sıcak ve aşırı soğuk gıdalardan kaçındıkları ve diğer gıdaları rahatlıkla tüketebildiklerinden bahsetmiştir. 

Tek Dişe Zirkonyum Kaplama ile İlgili Sık Sorulan Sorular 

Tek bir dişe zirkonyum olur mu konusuyla ilgili merak edilen sorular ve bunların yanıtları aşağıda yer almaktadır. 

1 – Tek Bir Dişe Zirkonyum Olur Mu? 

Tek dişe zirkonyum tedavisi yapılabilir. Bunun için dişin ve komşu dişlerin tedavi için uygun olması yeterlidir.  

tek-bir-dise-zirkonyum-olur-mu

2 – Zirkonyum Her Dişe Olur Mu? 

Zirkonyum kaplama, dişlerdeki estetik ve işlevsel problemleri gidermek için kullanılır. Kırıklar, çatlaklar, lekelenmeler gibi problemleri giderme konusunda etkili sonuçlar verir. Bu şartları sağlayan, çürük veya farklı problemi olmayan dişlere uygulanabilir. 

3 – Köprü Tedavisinde Zirkonyum Kullanılır Mı? 

Zirkonyum, köprü tedavisinde de kullanılır. Köprü olarak kullanılacak sağlıklı dişlere zirkonyum kaplama yapılarak, eksik dişin tamamlanması sağlanır. 

4 – Zirkonyum Altındaki Diş Çürürse Ne Olur? 

Zirkonyum kaplama altındaki dişin çürümesi durumunda kaplama dikkatli bir şekilde çıkarılır ve diş tedavi edilir. Tedavi sonrasında kaplamanın yeniden takılmasına engel bir durum yoksa kaplama yeniden takılır.  

5 – Zirkonyum Diş Kaplama Ne Kadar? 

Zirkonyum kaplama fiyatları; doktor deneyimi, dişlerin durumu ve işlemin karmaşıklığına bağlı olarak farklılık gösterir.