Diş Kaplamaları

Estetik Diş Kaplama Yöntemi: Zirkonyum Kaplama

estetik-dis-kaplama

Estetik diş kaplama günümüzün en yaygın diş uygulamalarından bir tanesidir. Çeşitli sebeplere bağlı olarak tercih edilen bu yöntem hastaların özgüven sahibi olmasında da etkili olmaktadır. Hastaların özellikle gülüş estetiği sırasında tercih ettiği bu yöntemde kısa sürede uygulama yapılabilmektedir. Birçok yaştan hastaya uygulanan bu yöntem ile siz de güzel gülüşe sahip olabilirsiniz.

Diş hekimliği kapsamında çeşitli uygulamanın hastalara önerildiği ve uygulandığı görülmektedir. Dr. Mehmet Eker Diş Kliniği bünyesinde biz de hastalarımıza bu imkânları sunmaktayız. Estetik diş görüntüsü için en uygun yöntem olan zirkonyum kaplama da bunlardan sadece birisidir. Zirkonyum kaplama ile siz de rengi sararmış, kırık ya da eksik diş görünümünden kliniğimiz ile uzaklaşabilirsiniz.

Estetik Diş Kaplama Nedir?

Dişlerin görüntüsünü değiştirmek amacıyla gerçekleşen estetik yapıya sahip bir diş tedavisidir. Adından da anlaşılacağı üzere dişte kaplama uygulaması tercih edilir. Dişin ön ve arka yüzleri kaplanarak daha farklı bir görünüme kavuşması hedeflenmektedir. Bu uygulama genç yaştan itibaren uygun bulunduğu takdirde neredeyse her yaşa uygulanabilmektedir.

estetik-dis-kaplama

Estetik Diş Kaplama

Estetik Diş Kaplama Yöntemleri Nelerdir?

Diş hekimleri tarafından gelişen teknoloji ve tekniklerden ötürü uygulanabilecek birden fazla estetik diş kaplama yöntemi bulunmaktadır. Her yöntem kendi içerisinde farklı avantaj ve dezavantajlara sahip olmaktadır. Siz de hangi kaplama yöntemi olacağına karar veremediyseniz, kliniğimizden kaplamalar hakkında bilgi alıp seçiminizi yapabilirsiniz.

1 – Zirkonyum Kaplama

Zirkonyum diş kaplama en yaygın olarak kullanılan yöntemdir. Bu yöntemde bireylerin zirkonyum sayesinde doğal bir diş görüntüsüne kavuştuğunu söylemek mümkündür. Zirkonyum kaplama, taç kuron olarak da adlandırılır. Temel maddesinde metal bulunmamasından dolayı ağıza uyum sağlama oranı daha yüksektir.

Herhangi bir alerjik reaksiyon yaratmadığı gibi tat almada değişim de yaratmamaktadır. Diğer taraftan bu kaplama maddesi özel olarak elde edilir. Oluşturulma şeklinden ötürü oldukça dayanıklıdır. Hastaların neredeyse ömür boyu kullanabileceği bir malzemeden üretilir. Uzun süreli kullanım hedefliyorsanız gönül rahatlığı ile estetik diş kaplama kapsamında tercih edebilirsiniz.

estetik-dis-kaplama2 – Porselen Estetik Diş Kaplama

Porselen diş kaplama daha çok Hollywood Smile yaptırmak isteyenler için önerilmektedir. Diş kırığı, çatlağı ya da ortodonti alternatifi olarak uygulamadan ziyade tamamen estetik kaygıya dayanmaktadır. Porselen kaplamalarda kullanılan malzeme görece daha beyazdır. Ancak bu beyazlık bazı hastalar için doğal diş görünümünden uzak olduğu için tercih edilmemektedir.

Tek dişe uygulama yapılabildiği gibi daha çok bu uygulama tüm dişler için tercih edilmektedir. Ön diş kaplama ve arka diş kaplama olarak gerçekleşerek bütünlük elde edilmektedir. Fiyatları zirkonyum diş kaplamaya kıyasla çok daha fazladır.

3 – Metal Diş Kaplama

En az zirkonyum kaplama kadar yaygın olan estetik diş kaplama yöntemi metal diş kaplamadır. Ana maddesi içeriğinde metal yer almaktadır. Bu yüzden iç renginde farklılık vardır. Daha çok arka dişlere uygulansa da duruma göre ön dişlere uygulama yapılabilmektedir. Renginin farklı olması kadar dayanıklılığı da zirkonyum kaplama kadar uzun süreli değildir. Ancak fiyatlandırması daha uygun olmaktadır.

Zirkonyum Diş Yaptıranlar Hangi İşlemlerden Geçer?

Her tedavide olduğu gibi elbette zirkonyum diş kaplama yaptıranlar bir dizi işlemlerden geçmektedir. Bu işlemler şu şekilde özetlenebilmektedir:

 • Hastanın ilk randevusunda genel diş durumu incelenir ve röntgen ile ayrıntılı bir değerlendirme yapılır.
 • Değerlendirme sonucunda bir engel durumu söz konusu değilse, bir sonraki işlem için seans verilecektir. Eğer öncesinde yapılması gereken işlemler varsa önce bunlar tamamlanır.
 • Gerçekleşecek ikinci seansta hastanın dişleri temizlenir ve kaplama yapılacak dişlerin boyutlandırması yapılır. Manuel olarak ölçü alınır.
 • Alınan ölçüler bilgisayar ortamında boyutlandırılarak, dişe uygun kaplamalar yapılması sağlanır.
 • Kaplamaların hazırlanması ortalama 1-2 haftadır. Hazırlanma sürecinde hasta ile diş rengi konusunda da karar verilir.
 • Son aşamada temizlenen dişler üzerine kaplama dişler geçirilerek işlem sonlandırılır.

Estetik diş kaplama süreci tek seans ile sınırlı kalmaz. Tam tersine ortalama 2-3 seanslık bir süreçten bahsedilmesi mümkündür. Hastaya bağlı olarak bu sürecin uzama ihtimali olduğunu da söylememiz gerekir.

estetik-dis-kaplamaPorselen Diş Kaplama ile Zirkonyum Diş Kaplama Arasında Farklar Neler?

Günümüzde hastaların kliniğimizden almak istediği genel bilgiler arasında porselen kaplama ve zirkonyum kaplama farkı bulunmaktadır. Her iki işlemin ortak noktaları olduğu gibi farklı aşamaları da mevcuttur. Genel olarak bu iki uygulamayı şu şekilde kıyaslayabiliriz:

Zirkonyum Kaplama Porselen Kaplama
Dişte kırılma, çatlama ya da renk değişimi durumunda tercih edilir. Ortodonti tedavisi yapılamayacak durumlarda da kullanılabilir. Kırık diş, renkte değişim için tercih edilir. Temel tercih sebebi ise daha çok estetik kaygılardır. Estetik görünümün temelli uygulanır.
Malzeme yaygınlığından dolayı porselen kaplamaya göre daha uygun fiyatlıdır. Malzemesinden dolayı fiyatlandırması diğer kaplamalara göre daha fazladır.
Neredeyse her yaş grubu tarafından uygulanabilir yapıdadır. Her yaşa uygun olabilecek bir kaplamadır. Ancak daha çok yetişkinlerde kullanılması tercih sebebidir.
Ortalama 2-3 seans içerisinde işlemler son bulur. Ortalama 3-4 seans sürebilmektedir, hastaya göre değişebilir.
Işık geçirmesinden dolayı daha doğal diş görünümündedir. Diğer dişlere basit uyum sağlar. Görece daha mat yapıdadır. Mat yapısından dolayı daha yapay bir görünüme sahiptir.
Yapısı gereği çok sağlam bir kullanım olanağı sağlar. Ortalama olarak 10-15 yıl söylense de doğru bakıldığında ömür boyu kullanılabilir. Sağlam yapıda olsa da kullanım doğrultusunda 5-10 yıl bilgisi verilmektedir. Yine doğru kullanım ile birlikte ömürlük olabilir.

Görüleceği üzere estetik diş kaplama aşamasında her iki uygulama da tercih edilebilecek durumdadır. Burada aradaki temel fark eğer bembeyaz bir diş sahibi olmak isterseniz, porselen kaplama uygun olacaktır. Ancak doğal estetik diş kaplama yöntemi arıyorsanız zirkonyum tam size göredir.

Genç Yaşta Kaplama Diş için Zirkonyum Kaplama Uygun mu?

Genç yaşta zirkonyum kaplama yapılmaması için neredeyse bir sebep yoktur. Diş hekimleri tarafından hastanın ihtiyacına bağlı olarak tedavi yapılabilmektedir. Mehmet Eker Diş Kliniğimiz bünyesinde genç yaştaki hastalarımızı da ağırlıyoruz. Olası bir engel durum olup olmadığını kontrol ettirmek isterseniz hemen randevu alabilirsiniz.

estetik-dis-kaplamaKaplama Diş Yaptıranlar Kaplama Diş Ömrünü Uzatmak için Nelere Dikkat Etmeli?

Kaplama diş kullanımı her ne kadar yaygın olsa da kullanım süresini arttırmak kişiye özel bir durumdur. Zirkonyum kaplama malzemesi kalitesi oldukça iyidir, sevilmektedir. Fakat ortalama ömrü olan 10-15 seneyi doğru kullanım ile uzatabilirsiniz:

 • Düzenli olarak dişlerinizi fırçalamalısınız.
 • Fırçalamanın yanı sıra diş ipi kullanmaya özen göstermelisiniz.
 • Düzenli aralıklarla diş hekimi kontrolünüzü sürdürmelisiniz.
 • Asitli gıdalardan uzak durmalısınız.
 • Çay, kahve tüketimini minimuma indirmelisiniz.

Estetik Diş Kaplama Fiyatları 2024 Bilgisi | Ön İki Diş Kaplama Fiyatları Ne Kadar?

Güncel estetik diş kaplama fiyatları hakkında net bir ücret bilgisi vermek oldukça zordur. Çünkü bu fiyatlandırmalar hakkında etkili olan birden fazla unsur vardır. Örneğin, kaplama yapılacak diş sayısı ya da kullanılacak estetik diş kaplama yöntemi etkilidir. Bundan dolayı alacağınız randevuya bağlı olarak ücret bilgisini diş hekiminizden almanız gerekecektir.

Estetik Diş Kaplama Hakkında Sık Sorulan Sorular

estetik-dis-kaplamaKliniğimize gelen ve internet üzerinde en çok merak edilen estetik diş kaplama hakkındaki soruları sizler için cevapladık.

1 – Estetik Diş Kaplama Ne Demek?

Estetik diş kaplama; dişin kırılması ya da çatlaması, sararması/renk değişimi durumunda uygulanan bir tedavidir. Diş kaplama ile doğal diş üzerine özel malzemeler geçirilerek daha estetik bir görünüm elde edilir. Aynı zamanda ortodonti tedavisi uygulanmayan durumlarda da kullanılabilmektedir.

2 – En İyi Estetik Diş Kaplama Hangisi?

En iyi estetik diş kaplama yöntemi hakkında net bir bilgi vermek zordur. Çünkü kaplama diş için özel seçilmelidir. Hastanın ihtiyacı ve tercihine göre kendisi adına ‘en iyi’ yöntem tercih edilebilir. Mesela ekstra beyazlık isteyenler için porselen kaplama en iyiyken doğal görünüm için zirkonyum kaplama en iyi olacaktır.

3 – Estetik Diş Kaplama Nasıl Yapılır?

Estetik diş kaplama aşamaları şu şekildedir:

 • Hastanın ağız ve diş yapısı incelenir. Tedavi için uygun olup olmadığına karar verilir.
 • Uygun görülen hastanın dişleri temizlenir.
 • Dişlerin ölçüsü alınır ve bu ölçüler laboratuvara hazırlanmak için gönderilir.
 • Gönderim öncesinde hasta ile estetik diş kaplama rengine karar verilir.
 • Ortalama 1-2 haftalık süreçte kaplamalar hazırlanır ve son aşamada hastanın dişlerine geçirilir.