Diş Kaplamaları

En Dayanıklı Diş Kaplama Çeşitleri

dis-kaplama-cesitleri

Diş kaplama çeşitleri, dişlerinde estetik ve işlevsel problemler olanlar için geliştirilmiş bir tedavidir. Farklı malzemelerden üretilen kaplamalar, farklı teknik ve yöntemlerle dişlere uygulanır. Böylece dişler estetik açıdan daha iyi bir görünüme sahip olduğu gibi dişlerdeki fonksiyonel problemler de giderilir. 

Diş Kaplama Çeşitleri Nelerdir? 

Diş kaplama çeşitleri, temelde aynı işleve sahiptir. Ancak kaplamaların üretildiği malzemelerin farklı olması, kaplama çeşitlerinin her birinin farklı avantaj ve dezavantajları olmasına neden olmuştur. Hastalar, dişlerindeki problemleri dikkate alarak bunlardan uygun olan seçeneği tercih etmektedir. Günümüzde yaygın olarak kullanılan diş kaplama çeşitleri ile ilgili detaylar aşağıdaki gibidir:  

1 – Porselen Kaplama 

Porselen kaplama, bir dönem en yaygın kullanılan kaplama çeşitlerinden biridir. Bu yöntemde kaplamalar porselenden yapılır ve dişlere uygulanır. Porselen diş kaplama, porselenin yapılsak özellikleri nedeniyle son derece dayanıklıdır.  

Porselen kaplamaların kendi içerisinde farklı çeşitleri vardır. Porselen kaplama çeşitleri aşağıdaki gibi sıralanabilir: 

  • Porselen kaplama 
  • Metal destekli porselen kaplama 
  • Empress kaplama 
Diş Kaplama Çeşitleri 

Diş Kaplama Çeşitleri

Metal destekli olan seçenek, buradaki en dayanıklı tedavidir. Ancak tedavide metal kullanımı, diş etlerinde hassasiyet oluşması gibi farklı riskleri barındırmaktadır. Dolayısıyla da günümüzde çok fazla tercih edilmediğini ifade etmek yanlış olmayacaktır. 

Empress kaplama ise son zamanlarda öne çıkan diş kaplama çeşitleri arasında yer almaktadır. Bu tedavide herhangi bir metal kullanımı söz konusu değildir. Ancak kaplamaların daha dayanıklı hale gelmesi için porselenlerin üzerinde cam seramik uygulanmaktadır. 

Porselen kaplamalar, dayanıklılık konusuyla öne çıkan seçeneklerdir. Ayrıca dişlerin doğal görünüme sahip olmasına da katkı verir. Ancak doğallık ve estetik görünüm konusunda porselen kaplamalardan daha iyi olan seçenekler vardır. 

2 – Zirkonyum Kaplama 

Zirkonyum diş çeşitleri,  estetik ve dayanıklılık konusunda öne çıkan seçeneklerdir. Zirkonyum kaplama, ayrıca estetik kaygıları giderme konusunda da son derece başarılıdır. Bundan dolayı yoğun olarak tercih edilen bir tedavi olduğunu ifade etmek yanlış olmayacaktır. 

Zirkonyum kaplamalar, kullanıldığı tedavilerde beklentileri genel itibariyle karşılar. Bu yüzden farklı problemlerin giderilmesine yönelik zirkonyum kaplama çeşitleri vardır. Bunlar, aşağıdaki gibi sıralanabilir: 

  • Kaplama uygulamaları 
  • Veneers uygulamaları 
  • İmplant üstü uygulamalar 
  • Gülüş tasarımı 

dis-kaplama-cesitleri

Zirkonyum kaplamanın bu kadar başarılı olmasının temel nedeni, zirkonyumun yapısal özellikleridir. Zirkonyum, doğada bulunan bir metal olup, oksijen ile yakıldığında zirkonya seramiğine dönüşmektedir. Zirkonya ise dişin doğal yapısı ile yüksek oranda uyumlu ve son derece dayanıklı bir maddedir. İşte bu hususlar nedeniyle zirkonyum kaplamalar, diş kaplama çeşitleri içerisinde özel bir yere sahiptir. 

3 – Kompozit Kaplama 

Kompozit kaplama, uygun maliyeti ile öne çıkan bir seçenektir. Doğal diş rengini taklit etme konusunda son derece başarılıdır. Ayrıca uygulama süresi de diş kaplama çeşitleri içerisine en kısa olandır. 

Kompozit kaplamaların birçok önemli avantajı olmasına karşın dayanıklılık konusunda beklentileri tam olarak karşılamamaktadır. Diğer seçeneklere kıyasla dayanıklılık konusunda daha zayıf olduğunu ifade etmek yanlış olmayacaktır. 

Kompozit reçineden yapılan bu kaplamalar, geçici tedavilerde de tercih edilmektedir. Örneğin; zirkonyum kaplama için dişler yontulduktan sonra bu kaplamalar uygulanabilir. Böylece estetik kaygılara neden olan görüntüler ortadan kaldırılır ve dişlerde hassasiyet oluşması engellenir. 

4  – Veneer Kaplama (Lamine Kaplama) 

Veneer kaplama, diş kaplama çeşitleri arasında yer almasına karşın diğer tedavi yöntemlerine göre daha farklı amaca yöneliktir. Klasik diş kaplama, estetik ve işlev problemlerini gidermek için dişin tamamının kaplandığı yöntemdir. Ancak lamine kaplama, sadece ön yüze yapılan ve estetik problemleri gidermeyi hedefleyen bir tedavi olarak dikkat çeker. 

Veneet kaplama, aynı zamanda yaprak kaplama olarak da bilinir. Dişin ön yüzüne yaprak kalındığında kaplamalar yapıştırılır. Söz konusu kaplamalar; porselen, zirkonyum ve kompozit reçine gibi farklı malzemelerden yapılabilir. 

dis-kaplama-cesitleri

En Dayanıklı Diş Kaplama Hangisi? 

Diş kaplama çeşitleri, farklı yönleri ile öne çıkar. Ancak hastalar açısından bu noktadaki en önemli hususlardan birinin dayanıklılık olduğu bilinmektedir. Zirkonyum diş kaplama, porselen kaplama ve empress kaplama gibi seçenekler, dayanıklılık noktasında beklentileri karşılar. Ancak bunlardan birinin çok daha dayanıklı olduğu bilinen bir gerçektir. 

En dayanıklı kaplama tedavisi, metal destekli porselen kaplamadır. Ancak metal dezavantajları ve olumsuz etkileri nedeniyle bu tedavinin tercih edilme sıklığı düşüktür. Bunun ardından ise en dayanıklı kaplama tedavisinin zirkonyum diş kaplama yöntemi olduğu kabul edilir. 

Zirkonyumun doğada bulunan bir metal olması ve daha sonra seramiğe çevrilmesi, dayanıklılık konusunda neden önde olduğunu açıklar. Dayanıklılığı nedeniyle zirkonyum, diş tedavilerinde yoğun olarak kullanılmaktadır. 

En İyi Diş Kaplaması Hangisi? 

En iyi kaplama tedavisinin hangisi olduğu, hastaların beklentilerine göre değişir. Bazı hastalar için estetik ve dayanıklılık gibi unsurlar öncelikliyken, bazıları için ise fiyatlar önceliklidir. Dolayısıyla en iyi diş kaplama tedavisinin hangisi olduğu, tamamen hastaların durumu ve beklentileri ile ilgilidir. 

Diş kaplama çeşitleri tedavilerinin avantaj ve dezavantajları dikkate alındığında, hangisinin diğerlerine göre daha önde olduğunu söylemek daha kolay olur. Kaplama tedavisi çeşitlerinin avantajları ve dezavantajları için aşağıdaki tablo incelenebilir: 

Diş Kaplama Çeşitleri  Avantajları  Dezavantajları 
Porselen diş kaplama  Doğal bir görünüm sağlar. 

Dayanıklılığı yüksektir. 

Metal destekli seçeneğin dışındakiler diş etlerini olumsuz etkilemez. 

Aşınmaya karşı yüksek direnci vardır. 

Maliyeti, birçok kaplamaya göre daha yüksektir. 

Estetik görünümde beklentileri tam olarak karşılamasına karşın mükemmel bir sonuç vermez.  

Zirkonyum diş kaplama  Dayanıklılığı çok yüksektir. 

Metal içermediğinden dolayı diş eti sağlığını olumsuz etkilemez. 

Doğal diş yapısıyla yüksek uyumluluğa sahiptir. 

Doğal diş rengi ile uyumludur. 

En pahalı diş kaplama tedavisidir. 
Kompozit diş kaplama  En uygun maliyetli seçenektir. 

Uygulama süresi çok kısadır ve çoğunlukla tek seansta tamamlanır. 

Doğal diş rengini başarılı şekilde taklit eder. 

Dayanıklılık konusunda beklentileri karşılamaz. 
Empress diş kaplama  Porselen kaplamanın cam seramik ile desteklenmesi şeklinde bir tedavidir. 

Porselen kaplama ile benzer avantajlara sahiptir. 

Dayanıklılık ve estetik görünüm konusunda beklentileri karşılar, ancak mükemmel sonuç vermez. 
Veneer diş kaplama  İnce bir kaplamanın dişin ön yüzüne yapıştırılması ile uygulanır. 

Estetik problemleri giderir. 

Maliyeti, diğer tedavilere kıyasla daha düşüktür. 

Sadece estetik görünümü olumlu etkiler. İşlevsel problemleri gidermez. 

Diş Kaplama Fiyatları 

Diş kaplama ile ilgili merak edilen hususlardan bir diğeri de fiyatlardır. Tedavinin toplam maliyeti, hastalar açısından önemli bir etkendir. Ancak en iyi diş kaplama fiyatları, diğer seçeneklere kıyasla daha yüksektir. 

Diş kaplaması fiyatları, farklı etkenlerden etkilenir. Kaç dişe kaplama yapılacağı, kullanılacak malzemeler, işlemin karmaşıklığı gibi unsurlar maliyetleri etkiler. Mehmet Eker Diş Kliniği olarak kaliteden ödün vermeden uygun fiyat avantajı ile diş kaplama tedavilerinizi yapıyoruz. Konuya ilişkin bilgi almak ve güncen diş kaplama tedavisi fiyatlarını öğrenmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz. 

dis-kaplama-cesitleriDiş Kaplama Çeşitleri ile İlgili Sık Sorulan Sorular 

Diş kaplama çeşitleri ile ilgili merak edilen ve sık sorulan bazı sorular vardır. Bu soruların yanıtları aşağıda yer almaktadır: 

1 – En Sağlam Diş Hangisi? 

En sağlam kaplama tedavisi, zirkonyum kaplamalardır. Doğada bulunan bir metal olan zirkonyumdan yapılan kaplamalar, yüksek dayanıklılığa sahiptir. Doktor talimatlarına göre hareket edildiğinde, uzun ömürlü sonuçlar veren bir tedavidir. 

2 – Diş Kaplama Çeşitleri Fiyatları Nasıl? 

Diş kaplama çeşitleri fiyatları; doktorun deneyimi, kullanılacak malzeme, kaplama yapılacak diş sayısına bağlı olarak farklılık gösterir. En uygun fiyatlı seçenek kompozit kaplamalar iken, en pahalı seçenek ise zirkonyum kaplamalardır. Zirkonyum kaplamalar, dayanıklılık ve estetik konusunda beklentileri etkin olarak karşılar. 

3 – En Dayanıklı Diş Kaplama Hangisi? 

En dayanıklı kaplama tedavisi, zirkonyumdur. Zirkonyum, metalik özellikleri nedeniyle dayanıklılık konusundaki beklentileri etkili olarak karşılar. 

4 – En Pahalı Diş Kaplama Zirkonyum Mu? 

Zirkonyum kaplama, diş kaplama çeşitleri arasında en pahalı olan seçenektir. Yüksek dayanıklılığı, estetik alandaki başarısı ile dikkat çeken bu tedavide, doğada bulunan zirkonyumun oksijenle yakılarak dönüştürüldüğü seramik kullanılır. 

5 – Genç Yaşta Kaplama Diş Olur Mu? 

Diş kaplama, genç yaşta da yapılacak bir tedavidir. Dişlerdeki kırıklar, dişler arasındaki boşluklar ve estetik kaygıların giderilmesi için tercih edilir. Hasta için uygun olup olmadığına, yaşa göre değil, dişlerin genel durumuna göre verilir.