diş tedavileri, Endodonti

Diş Eti Çekilmesinden Kurtuldum Demek İçin Mehmet Eker Diş İle Görüşün!

dis-eti-cekilmesinden-kurtuldum

Diş eti çekilmesinden kurtuldum demek artık sanıldığından da kolay! Çünkü kliniğimizdeki diş hekimleri; dişin durumuna göre tedavi şekilleri belirlemektedir. Artık estetik diş hekimliği alanında uygulanan tedavilerde ilaç ve doğal kürler ile diş eti çekilmesinden kurtuldum diyebileceksiniz.

Diş eti dokusunda meydana gelen problemlerinden en sık rastlananı diş eti çekilmesidir. Bu durum; diş etlerinin bulunduğu konumdan daha aşağı doğru çekilmesine neden olur. Ayrıca kötü bir görüntü oluşturur. Diş eti estetiği ile diş eti çekilmesinin önüne geçilmektedir.

Gelişmiş Tıbbi Yöntemler İle Diş Eti Çekilmesinden Kurtuldum Demek Artık Çok Kolay!

dis-eti-cekilmesinden-kurtuldum

Diş Eti Çekilmesinden Kurtuldum

Kliniğe başvuran hastalarda ve  toplumumuzda yaygın olarak görülen diş eti çekilmesi problemi, birçok kişinin ortak sorunudur. Şöyle ki diş eti çekilmesi yorumları incelendiğinde, ciddi anlamda bu sorunla karşı karşıya kalan kişilerin varlığını görmek mümkündür. Sizde diş eti çekilmesinden kurtuldum demek istiyorsanız, öncelikle bu durumu ortaya çıkaran nedenleri bilmelisiniz. İşte, o nedenler!

Diş Eti Çekilmesine Neden Olan Durumlar
Çok fazla sigara tüketimi
Uyuşturucu madde kullanımı
Hatalı diş fırçalama yöntemleri
Genetik durumlar
Ağız kuruluğu
C vitamini eksikliği
Yetersiz beslenme
Lösemi
Diyabet
Gebelik veya menopoz
Obezite
HIV/AIDS
Eksik veya sağlıksız ağız sağlığı alışkanlıkları
Kanser tedavisi

Diş hekimliği alanında uzman olan kişiler; diş eti çekilmesine neden olan durumu saptayarak doğru bir tedavi şekli belirlemektedir. Bazı hastalarda diş muayenesi yapıldıktan sonra, bu problemin giderilmesi için diş ipi ve diş taşı temizliği yeterli olmaktadır. Bazen ise, gelişmiş ortodontik tedaviler ve doğal kürler tedavi yöntemi olarak tercih edilmektedir.

Diş Eti Çekilmesi Hakkında Tüm Merak Edilenler!

dis-eti-cekilmesinden-kurtuldumTemeli bakterilere dayanan plak oluşumu, diş eti çekilmesine sebep olan en büyük etkendir. Plaklar doğru zamanda tedavi edilmediklerinde, diş eti çekilmesine dönüşür. Plaklar ilk başlarda zararsız gibi görünse de, diş eti hastalıklarının temelini oluşturan diş eti iltihabına neden olmaktadır. Bir diş eti iltihabı uygun tedavi yöntemleriyle önlenebilmektedir.

Tedavi ettirilemeyen ve düzenli ağız bakımı yapılmayan diş eti iltihabı zamanla Periodontite doğru eğilim gösterir. İlerlemiş diş eti çekilmesi sonucu enfeksiyonun gelişmesi, zamanla diş cepleri oluşmasına neden olur. Bu cepler tatar ve bakteriler ile dolarak, iltihabın ilerlemesine sebebiyet verir.

Diş eti iltihabı konusunda dikkat edilmesi gereken, iltihabın kronikleşmemesidir. Kronik hâle gelen diş eti iltihabı, bireylerin bağışıklık sistemini ciddi anlamda zorlayacaktır. Daha sonra ise hastaların diş eti çekilmesinden kurtuldum deme şansı azalacaktır. Hem hastaların yaşam kalitesini hem de vücudun diğer bölümlerini etkileyen diş eti çekilmesi hakkındaki tüm detaylar yazımızda!

1 – Diş Eti Çekilmesi Nasıl Tedavi Edilir?

Diş eti hastalıkları kronik ve kronik olmayan şeklinde ikiye ayrılır. Kronik olmayan nedenlerden dolayı meydana gelen diş eti çekilmesinden kurtuldum demek mümkündür. Ancak kronik hâle gelen diş eti çekilmesini tamamen ortadan kaldırmak mümkün olmamaktadır. Gelişen tedavilerle diş eti çekilmelerinin ilerlemesinin ve daha kötüye gitmesinin önüne ciddi anlamda geçilmektedir.

Kronik Periodontitis Tedavileri Kronik Olmayan Periodontitis Tedavileri
Diş taşı temizlikleri Diş taşı temizlikleri
Flep operasyonlar Serbest diş eti grefti operasyonları
Kök yüzey düzleştirmeleri Bağ dokusu grefti operasyonları

2 – Diş Eti Çekilmesi Nedenleri Nelerdir?

Ağız ve diş sağlığı konusunda edinilen yanlış alışkanlıklar, dişlerde pek çok farklı probleme neden olur. Genellikle diş eti çekilmesi, dişlerin sert biçimde fırçalanmasından kaynaklanmaktadır. Tabii tatar ve plak oluşumu, yaygın diş eti çekilmesi sebeplerindendir.

Diş eti çekilmesinden kurtuldum diyebilmek artık sizin de hakkınız! Mehmet Eker Diş Kliniği’nde diş durumu ne olursa olsun, erken tedavinin önemi vurgulanmaktadır. Çünkü sağlıklı ağız ve dişler için diş problemlerinin zamanında fark edilmesi; diş eti çekilmesini önlemek için ayrı bir öneme sahiptir.

3 – Diş Eti Çekilmesi Hangi Yaş Aralığında Görülür?

Net olarak diş eti çekilmesi şu yaşlarda görülür demek pek mümkün değildir. Çünkü diş sağlığı problemleri ve genetik faktörler, yaşın ileri veya geri atmasında etkilidir. Farklı nedenleri bulunan diş eti çekilmesi, her yaştan hastada görülebilir.

Kliniğe başvuran hastaların çoğunda, sağlık geçmişi dikkate alınır. Çünkü bu hastaların çoğu ya 65 yaş üstüdür ya da bu hastalarda periodontal hastalıklar mevcuttur. Bu problemin gençlerde görülmesi, şu etkenlere bağlı olarak daha sık gelişir;

  • Dudağa veya dile piercing yaptırma
  • Hatalı diş fırçalama
  • Nikotin sakızı kullanımı

dis-eti-cekilmesinden-kurtuldum4 – Diş Eti Çekilmesi Düzeltilir mi?

Düzenli ağız sağlığı kontrolleri ile diş eti çekilmesinden kurtuldum denilmektedir. Çünkü diş hekimleri dişlerde meydana gelen iltihap ve çekilmeleri kolay bir şekilde fark eder. Diş eti çekilmesi ile birlikte çekilmenin olduğu bölgede kemik kaybı yaşanması muhtemeldir.

Diş etinin çekilmesi hafif düzeyde ise çeşitli tedavi yöntemleri ile üstesinden gelinir. Ancak ileri düzeyde olan diş eti çekilmelerinde cerrahi müdahaleler gerekli görülmektedir.

5 – Diş Eti Çekilmesi İçin İlaç Önerisi Var mı?

Diş eti çekilmesi tedavilerinde, hekimlerinin uygun gördüğü yöntemler uygulanır. Özellikle diş etlerinde meydana gelen ağrı, enfeksiyon ve şişlikler klinik ortamlarda azaltılmaktadır. Ayrıca diş hekimi tarafından uygun görülen çeşitli ilaçlar da hastalara reçete edilir. Zaten diş eti iltihabı ve çekilmelerinde antibiyotikler verilmektedir.

Diş eti çekilmesi için en iyi diş macunu genellikle hassas dişler için olanlardır. Ancak diş eti çekilmesinde, tek başına ilaçların ve macunların bir tedavi olarak görülmesi mümkün değildir.

6 – Diş Eti Çekilmesi Cerrahi Yöntemlerle Önlenir mi?

Diş operasyonlarında, hangi yöntemin uygun olduğuna uzmanlar karar vermektedir. Bununla birlikte diş eti çekilmesinden kurtuldum diyebilmenin bir diğer yolu ise, cerrahi yöntemdir. 3 farklı ameliyat ile diş eti çekilmesi önlenebilmektedir. Bu ameliyat yöntemleri;

  • Flep operasyonlar
  • Serbest diş eti grefti
  • Bağ dokusu grefti

7 – Diş Eti Çekilmesi İçin Doğal Yöntemler Önerilir mi?

Bitkisel yöntemler tam olarak diş eti hastalıklarını oradan kaldırmaz. Ancak diş eti rahatsızlıklarından dolayı yaşanan durumları azaltmakta etkilidirler. Peki kekik suyu diş eti çekilmesine iyi gelir mi? Evet, çoğu diş problemine olduğu gibi diş eti rahatsızlıklarına da kekik iyi gelmektedir.

Aynı zamanda nane, papatya, yeşil çay ve zeytinyağı diş eti çekilmesi için tercih edilen doğal yöntemlerdendir.

8 – Diş Eti Çekilmesi Hangi Vitamin Eksikliğinden Olur?

dis-eti-cekilmesinden-kurtuldumC vitamini eksikliği diş eti çekilmesi durumunu artıran etkenler arasındadır. Yapılan araştırmalar hastalarda, vücudun ihtiyaç duyduğu suyu ve gerekli miktardaki C vitaminini almadığında; diş eti çekilmesinin arttığını gözlemlemiştir. Diş eti çekilmesinden kurtuldum diyebilmek için, doğru miktarda su tüketimi ve C vitamini alınmalıdır.

9 – Diş Eti Çekilmesinin Evde Tedavisi Mümkün mü?

Evde yapılan tedavilerle diş eti çekilmesinden kurtuldum demek doğru bir yaklaşım değildir. Çünkü diş eti çekilmesi ciddi belirtiler gösterir. Bu duruma profesyonel hekimler tarafından belirli bir tedavi planına göre müdahale edilmesi gerekir.

10 –  Diş Eti Çekilmesinden Kurtuldum Demek İçin Kendiliğinden Düzelmesini Beklemek Doğru mu?

Diş eti çekilmesi denilen durum, kendi kendine geçen bir problem değildir. Çünkü tam olarak diş eti çekilmesinden kurtuldum diyebilmeniz, uzmanların uyguladığı tedaviler sonucu gerçekleşecektir. Genellikle kullanılan antibiyotikler, macunlar ve gargaralar; diş eti çekilmesinde geçici birer çözümdür.

Mehmet Eker Diş Kliniği doktorları; kronik periodontitis ve bunun dışında kalan birçok diş eti problemini önleyici tedaviler uygulamaktadır. Siz de kliniğimizi tercih ederek, artık diş eti çekilmesinden kurtuldum diyebileceksiniz! Aynı zamanda gülüş tasarımı ve estetik diş hekimliği alanındaki hekimlerde, size hakkettiğiniz sağlıklı gülüşleri kazandıracaktır.