Diş İmplant

Diş İmplant Ömrü Ne Kadar?

Diş implant ömrü implant tedavisi olan hastaların en çok merak ettiği konuların başında gelir. İmplantın ömrü için net bir şey söylemek çok mümkün değildir. Çünkü bazı unsurlara bağlı olarak değişiklik gösterebilen bir durumdur.

Eğer diş implantına sahip hasta ağız ve diş sağlığına dikkat ederse ve düzenli olarak dişlerini fırçalarsa diş implant ömrü 20 ila 30 yılı bulabilmektedir. İmplantın ömrünü doğrudan etkileyen bir diğer durumsa implant tedavisinin doğru ve kaliteli bir şekilde uygulanmasıdır. Tedaviden sonra düzenli bir şekilde implant bakımlarının yapılması da önemli bir yere sahiptir.

İmplant Ömrü Nasıl Uzatılabilir?

Diş implantı ömür boyu kullanım sağlayan bir tedavi olarak görülmektedir. İmplant tedavisi ile beraber hastanın eksik dişi yerine vida yardımı ile yapay kök yapılarak diş eklenir. Bu tedavi ile birlikte diğer dişler üzerindeki yükler büyük oranda alınır. Böylece çene kemiğinin yapısının eskisi gibi olması amaçlanır.

İmplant tedavisi diş sağlığını olumlu yönde etkiler, eksik dişin olduğu bölgede kemik erimesinin bile önüne geçer. Öte yandan eksik diş insanların özgüvenini büyük oranda etkilemektedir. İmplant tedavisi ile beraber hasta kendine güvenerek gülümseyebilir.

Peki ağız ve diş sağlığına bu kadar katkıda bulunan diş implant ömrü nasıl uzatılır? Bunun için öncelikle uzman bir hekim tercih etmek gerekir. Çünkü implantın sağlam ve uzun ömürlü olması için yapılacak ilk şey alanında uzman ve tecrübeli bir hekim tercih etmektir. Sonrasında da ağız bakımına dikkat etmek gerekir. Ağız bakımı rutinine uymak normal dişlerimizin ömrünü uzattığı gibi implant ömrü için de oldukça faydalıdır.

Yerli İmplant Ömrü Ne Kadardır?

Yerli implant ithal implanta nazaran daha ucuzdur. Bu nedenle hastaların aklına yerli implantın daha kalitesiz ve ömrünün daha az olduğu fikri yerleşmektedir. Bu çok doğru bir kanı değildir. Çünkü diş implantının kalitesini ve ömrünü kullanılan malzemenin kalitesi belirler. Yerli implant ömrü de hastanın tedaviden sonra ağız bakımına dikkat etmesi halinde uzayacaktır.

Yerli implant ömrü kadar yerli implantın neden bu kadar ucuz olduğu da merak edilmektedir. Yerli implantın ucuz olmasının sebebi kalitesiz olduğu için değil ülke içerisinde üretimi gerçekleştiği içindir. Ülke içerisindeki üretilen implantlar ithal implantlara nazaran dövizden daha az etkilenmektedir. Bu da yerli implantları daha ucuz hale getirmektedir.

İmplant Diş Çürür mü?

Diş implantları diğer dişler gibi düzenli bakım ister. Nasıl düzenli bakım yapılmadığında veya kötü beslenme mevcut olduğu zaman doğal dişler zarar görürse implantlar da aynı oranda zarar görmektedir.

Hasta kişisel ağız ve diş bakımını aksatmazsa hem implantlar çürümez hem de diğer dişlerimiz de sağlığını korur. İmplant tedavisi ile beraber kişi eski ağız ve diş sağlığına kavuşur. Bu sayede özgüvenli bir şekilde gülümser.