diş tedavileri

6 Adımda Çürük Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

curuk-dis-agrisina-ne-iyi-gelir

Çürük diş ağrısına ne iyi gelir? Uyutmayan diş ağrısı nasıl geçer? Eğer bu tarz araştırmalar başladıysanız, ciddi bir diş rahatsızlığınız var demektir. Dişlerinizdeki rahatsızlığı gidermek adına farklı yöntemlere başvurabilirsiniz. Özellikle diş ağrısı karşısında yapabileceğiniz bazı yöntemler söz konusudur. Ancak yöntemleri uygularken dikkatli olmanızda fayda var.

Söz konusu diş ağrısı olduğunda hastaların neredeyse her yöntemi sorgusuz sualsiz uyguladığı görülür. Halbuki bu oldukça yanlış bir tutumdur. Çünkü hastaların var olan yöntemler karşısında daha fazla olumsuz etkilenebilir. Bu olumsuzluk neticesinde dişlerinizdeki ağrı ilerleyebilir. Bu yüzden diş hekimi kontrolünde çürüğü kontrol altına almanız şarttır. İşte, çürük diş ağrısına ne iyi gelir ve çürük diş hakkında diğer bilmeniz gerekenler.

Diş Ağrısı Neden Oluşmaktadır?

curuk-dis-agrisina-ne-iyi-gelirÇürük diş ağrısına ne iyi gelir konusuna değinmeden önce diş ağrısının neden oluştuğuna göz atmak gerekiyor. Günümüzde toplum tarafından diş ağrısının çürük dişten kaynaklandığı düşüncesi yaygındır. Ancak tek ağrı sebebi bu olmamaktadır. Bu yüzden hastaların öncelikle ağrı nedenini öğrenerek hareket etmesi gerekecektir. Böylelikle ağrının temel sebebi ortadan kaldırılarak kurtulmak mümkün olur.

Diş Ağrısı Nedenleri Açıklama
 

Diş Çürümesi

En yaygın ağrı sebeplerinden birisidir. Bu yüzden çürük diş ağrısına ne iyi gelir konusu merak edilir. Çürümenin özellikle ilerlemesiyle dişte hassasiyet artışı meydana gelir ve ağrı ortaya çıkar.
 

Diş Eti Problemleri

Diş ağrısı ile karıştırılmaktadır. Diş etinde meydana gelen sorunların diş üzerinde baskı ve ağrı yaratması mümkündür. Ancak uzman tarafından ayırt edilebilmektedir.
 

Uyku Sırasında Diş Sıkma Problemleri

Gece uyurken farkında olmadan dişlerinizi ve çenenizi sıkıyorsanız gün içinde ağrı yaşarsınız. Bu durum fark edildiği anda özel gece plakları kullanılarak ağrının önüne geçilebilmektedir.
 

Dolgu Kırılması ve Hava Alması

Varsa eğer dişinizdeki dolgunun aşınması, kırılmasına bağlı olarak hava alması mümkündür. Hava alan dişinizin zamanla ağrı ve hassasiyet yaratması mümkündür.
 

Diş Pulpasındaki Enfeksiyon

İleri düzey diş çürükleri ya da enfeksiyon diş pulpasına zarar verir. Dişin kökünde oluşan bu enfeksiyon ancak kanal tedavisi ile temizlenebilir ya da diş çekimi gerekir. En şiddetli ağrıların temel sebebidir.
 

20lik Dişlerin Çevre Dişlere Baskısı

20lik dişler çoğu zaman sorunlu diş olarak görülür. Gömülü 20lik dişler etiniz içerisinden çevre dişlere baskı yapar. Bu baskı neticesinde dişlerinizde ağrı oluşabilir.

 

Çürük Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Söz konusu diş çürüğüne neden olan sebepler sıralandıktan sonra hastalar çürük diş ağrısına ne iyi gelir sorularını tarafımıza yöneltmektedir. ‘Zonklayan diş ağrısına ne iyi gelir?’ ya da ‘Uyutmayan diş ağrısı nasıl geçer?’ soruları da internette oldukça yaygındır. Peki gerçekten çürükten dolayı ortaya çıkan ağrılara nasıl çözüm bulabilirsiniz? İşte, deneyebileceğiniz yöntemler.

1 – Ağrı Kesici Kullanımı

Yaygın olarak yönelim gösterilen konuların başında ağrı kesici kullanımı gelmektedir. Ağrı kesicilerin çoğu zaman diş ağrısını hafiflettiği görülmektedir. Fakat burada hastalarımızı uyarmakta fayda var. Eğer ağrı kesiciyi diş hekiminiz önerdiyse kullanmalısınız. Aynı zamanda gün içerisinde 2-3 adeti geçen ağrı kesici kullanımlarına da dur demeniz gerekir.

Tüm bunlar düşünüldüğünde internetten ‘Parol diş ağrısına iyi gelir mi?’ şeklinde aramalar yapmanız yanlış olacaktır. Her ne kadar en zararsız parasetamol ilaçlar arasında Parol bulunsa da hamile ve emziren anneler, mide hassasiyeti bulunan bireyler ya da diğer kronik hastalar öneri dışında ilaç almamalıdır. Aksi takdirde daha büyük sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

2 – Soğuk Kompress Uygulama

Şüphesiz çürük diş ağrısına ne iyi gelir sorunuza cevaben soğuk kompress uygulamasına yönelebilirsiniz. Soğuk kompress ile dışarıdan ağız ve çene bölgenizi kısmen uyuşturabilirsiniz. Bu uyuşturma ileri düzey olmayan diş çürüklerinizde size yardımcı olacaktır. 15-20 saniye boyunca soğuk bir maddeyi ağrı bölgesine dışarıdan uygulayın. 1 dakika boyunca ise uzak tutun.

3 – Diş Fırçalama

curuk-dis-agrisina-ne-iyi-gelir

Çürük Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Diş ağrısının farklı sebeplere bağlı olduğundan bahsetmiştik. Her ne kadar dişiniz çürük olsa da burada biriken gıdalardan dolayı ekstra bir ağrı yaşayabilirsiniz. Bu yüzden diş fırçalamak, çürük diş ağrısına ne iyi gelir aşamasında yardımcı olabilir. Çok sert ya da çok yumuşak olmayan orta sertlikteki bir diş fırçasıyla dikkatli bir şekilde ağrıyan dişinizi, çevresindeki etleri fırçalayabilirsiniz.

4 – Gargara

Gargara yapmak diş fırçalama ile benzer bir mantığa sahiptir. Ağız içi hijyeni arttırmak her zaman ağrılarınıza iyi gelecek bir yöntemdir. Elbette dişinizin ve diş eti durumunuz da önemlidir. Kullanmanızda bir sakınca görülmediği takdirde gargara yapabilirsiniz. Özellikle yemek sonrası gargara yapmayı unutmamalısınız.

5 – Diş Çektirme

Bazı durumlarda sağlam dişten parça kalmadığında, çürüğün çok ileri seviyelere gittiği noktalarda çürük diş ağrısına ne iyi gelir sorunuza hitaben diş çekimi cevabı alırsınız. Diş çekimi hekimlerin her zaman başvurduğu yöntem değildir. Çünkü her ne kadar implant gibi yöntemler olsa da doğal bir dişin yerini tutmayacaktır. Ancak dayanılmayacak durumlarda ve dişin kurtarılma ihtimali yoksa diş çekimi yapılmalıdır.

6 – Kanal Tedavisi | Çürük Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Çürüğün ilerlediği durumlarda sinirlere ve pulpaya zarar verdiği görülür. Bu durum karşısında dişi kaybetmemek adına kanal tedavisi uygulanır. Kanal tedavisi ile dişin pulpa kısmı temizlenir. Bu alan dolgu ile doldurularak sağlam diş görüntüsü verilir. Tüm bunların sonucunda hastanın 1-2 gün içerisinde herhangi bir ağrı şikayeti kalmayacaktır.

Sigara Diş Ağrısına İyi Gelir mi?

Mehmet Eker Diş Kliniğimize yaygın olarak gelen sorulardan birisi de sigaranın diş ağrısı üzerine etkisidir. Yapılan araştırmalara göre doğrudan kanıtlanmış bir durum söz konusu değildir. Bu yüzden sigaranın hastanın ağrısını kesin geçireceği garantisi yoktur. Tamamen plasebo etkisinden kaynaklı olarak hastaların geçtiğini hissettiği düşünülmektedir.

curuk-dis-agrisina-ne-iyi-gelirEvde Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Evde çürük diş ağrısına ne iyi gelir konu başlığında yazılmış ve internette yayınlanmış çeşitli yazı görebilirsiniz. İçeriğinde farklı farklı malzemeler ile ağız ve dişinize uygulama yapılması gerektiği anlatılır. Ancak bu bilgilerden uzak durmanız gerekir! Bahsi geçen malzemelere olan hassasiyetinizi bilmediğiniz ile ciddi durumlarla karşılaşabilirsiniz.

Daha önce deneyimlemediğiniz uygulamalar dişinize de daha fazla zarar verebilecektir. Bu yüzden temel izlemeniz gereken yol her zaman bir diş hekimine başvurmak olmalıdır. Aksi takdirde kaçınılmaz sonuçlarla karşılaşabilir, boş yere diş ağrısı çekebilirsiniz.

Çocuklarda Çürük Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Çocuklarda müdahale ve uygulamalar her diş hekimi tarafından yapılamamaktadır. Bu alanda uzman olan diş hekimlerinden kısa sürede randevu almalısınız. Aksi takdirde çocuğunuzun sosyal yaşamını olumsuz etkileyen bir durum ortaya çıkar. Kısa sürede kliniğimizden randevu alarak bu konudaki uzmanlarımıza başvurabilirsiniz.

Çürük Diş Ağrısına Ne İyi Gelir Konusunda Sık Sorulan Sorular

curuk-dis-agrisina-ne-iyi-gelirTahmin edeceğiniz üzere kliniğimize çürük diş, diş ağrıları gibi çeşitli konularda sık sık sorular gelmektedir. Bu sık sorulan sorular ve cevaplarını sizler için bir araya topladık.

1 – Çürük ve İltihaplı Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Çürük ve iltihabın bir arada bulunduğu durumlarda diş ağrısını en hızlı ne keser? Elbette bir diş hekimi ile görüşmek! Diş iltihapları hafife alınmalıdır. Diş hekimi gözetiminde kullanılacak antibiyotik ile iltihabın kurutulması gerekir. İltihabın vücuda yayılma olasılığını göz önünde bulundurmalısınız.

2 – Çürük Diş Ağrısı Ne Kadar Sürer?

Uyutmayan diş ağrısı varsa ve çürükten kaynaklıysa uzman müdahalesi olmadığı müddetçe haftalarca sürebilir. Öyle ki gün içerisinde ya da gece uyku sırasına problem yaşatır. Yemek yiyemez, bir şey içemez duruma gelirsiniz. Aylarca sürebilecek bu ağrıları durdurmak için kliniğimize başvurabilirsiniz.

3 – Dişte Çürük Sinirlere Kadar Ulaşmışsa Ne Yapılır?

Çürük eğer sinirlere ulaşmışsa uzman gözetiminde kanal tedavisi uygulanır ya da diş çekilir. Endodonti bölümü bizzat bu durumlarla ilgilenmektedir. Herhangi bir diş hekiminin ilgilenemeyeceği bu durumla uzman kontrolünde tedaviye başlamanıza fayda bulunmaktadır.