Diş Dolgusu

Estetik Dolgu Nedir? Hangi Durumlarda Yapılır?

estetik-dolgu-nedir

Estetik dolgu hastaların sıklıkla tercih ettiği, siyah dolgunun yarattığı kötü görüntüye alternatif olarak geliştirilmiş bir dolgu çeşididir. Oldukça doğal ve estetik bir gülüş sağlayan bu dolgunun bir diğer ismi kompozit dolgudur. Tamamen hastanın diş rengine göre hazırlanan bu dolgu çeşidinin dışarıdan çıplak göze görünmesi asla mümkün değil.

Diğer diş dolgusu çeşitlerinden en büyük farkının doğallık ve estetik güzellik olduğu bu dolgu nasıl yapılır, diğer dolgulara oranla kullanım ömrü nasıldır, fiyatları nelerdir gibi sorular akıllara takılır? İşte tüm o soruların cevabı aşağıda sıralanmıştır.

Estetik Dolgu Nedir?

estetik-dolgu-nedirEstetik diş dolgusu dişin berraklığının, şeklinin, aşınmış, yontulmuş veya ciddi şekilde çürümüş doğal dokularını koruyan güvenli bir diş tedavisi yöntemidir. Yapımında kompozit reçine adı verilen bir malzeme kullanılmaktadır. Bu malzeme sayesinde diş rengine kolaylıkla uyum sağlanır ve diş yüzeyine şekil verilebilir.

Estetik dolgunun en önemli yararı hasarlı bir diş onararak, normal işlevini ve görünümünü geri kazandırarak çürümenin ilerlemesini durdurmaktır.

Estetik Dolgu Nasıl Yapılır?

Oldukça basit bir işlem olan estetik dolgu yalnızca tek bir seansta bile gerçekleştirilebilir. Doktor önce işlem yapılacak bölgeye lokal anestezi uygular. Daha sonra çürük olan diş veya dişler temizlenir. Kavite dolgu maddesi dişe iyi yapışsın diye şekillendirilir.

Diş minesindeki yüzeyin pürüzsüz bir hale getirilmesi amacıyla diş yüzeyine bonding uygulaması yapılır. Diş rengine uygun renkte ve kıvamda hazırlanan dolgu diş boşluğuna yerleştirilir. Dolgu ideal sertliğe ulaşması için her defasında ışınlanır. Dolgu yapılırken en çok karşılaşılan yükseklik var ise düzeltilir ve pürüzsüz hale getirilir. Son olarak diş cilalanır ve işlem biter.

Estetik Dolgunun Özellikleri Nelerdir?

Diğer dolgulara oranla estetik bir görüntü sağlayan bu dolgunun özellikleri aşağıda sıralanmıştır.

  • Uzun seneler aynı dayanıklılıkla kullanılabilir.
  • Dişlerle aynı renk olduğu için dışarıdan bakıldığında anlaşılmazlar.
  • Estetik ve doğal bir görüntü sağlar.
  • Her yaş grubu için uygulanabilir.
  • Sıcak ve soğuk hassasiyeti yaratmaz.
  • Alerjik reaksiyona sebep olmaz.

Estetik Dolgu Neden Gereklidir?

estetik-dolgu-nedirDiş çürüdüğünde mutlaka tedavi edilmesi gerekir. Ertelenmemesi gereken bir tedavi olan çürük ihmal edildiğinde diş kaybına bile yol açabilir. İşte dolgu işlemi burada devreye girer. İlla ki estetik dolgu yapılacak diye bir şart yoktur ancak estetik kaygı güdenler için birebir tedavi yöntemidir.

Asla konuşurken, gülerken belli olamayan bu tedavi yöntemi son günlerde oldukça tercih edilmektedir. Ancak maliyeti biraz yüksek olan bu işlem zirkonyum diş tedavisinde olduğu gibi her aynaya baktığınızda yüzünüzde mutlu bir gülümsemeye sebep olacaktır. Çünkü iki tedavide de amaç hem sağlık hem de estetik görünümdür.

Estetik Dolgu Ön Diş İçin Yapılır Mı?

Ön dişlerin çürümesi hastaları oldukça demoralize eden bir durumdur. Özellikle göz önünde olan dişler olduğu için hastalar oldukça estetik kaygı güderek tedavi olmak isterler. Estetik dolgu ise hem doğal olan hem de dışarıdan belli olmayan bir tedavi yöntemi olduğu için ön dişler içinde rahatlıkla kullanılabilir. Tedavi sonrası tek yapmanız gereken günlük diş bakım rutinlerinizi aksatmamaktır.

Sadece çürükler için değil dişler arasında boşluk olan hastalarda boşlukların doldurulması için sıkça kullanılan bir yöntemdir. Ayrıca ön dişlerinde dikkat çekici kırıkları olan hastalar için de bu yöntem uygulanabilir. Bu tedavinin uygulanması için tek şart hastanın diş gelişimini tamamlamasıdır.

Estetik Dolgu İle Normal Dolgu Arasındaki Fark Nedir?

Estetik dolgu ile normal diş dolgusu arasında hastaların düşündüğü gibi bir fark bulunmamaktadır. Bu tamamen hastanın tercihine bırakılan bir durumdur. Çürüyen veya hasar gören dişi kurtarmak için mecburi dolgu uygulaması yapılmalıdır. Daha doğal ve estetik görüntü tercih edenler estetik dolguyu tercih ederken bazı hastalar klasik dolguyu tercih etmektedir.

Tabi bu tercih sırasında kişilerin maddi durumları da oldukça önemlidir. Çünkü bu işlem sadece özel diş kliniklerinde gerçekleşmektedir. İyi bir klinik araştırması yapmadan sakın dişinize işlem yaptırmayın. Siz hastalara Mehmet Eker Diş Kliniği’ne mutlaka tedavinize başlamadan muayene olmanız tavsiye edilir. Yorumlara bakarak da karar verebileceğiniz bu klinikten asla pişman olmayacaksınız.

Estetik Dolgu Fiyatı Nedir?

estetik-dolgu-nedirSon günlerde hiçbir şeyin fiyatı yerinde kalmadığı için bu tarz işlemlerde de net bir fiyat vermek mümkün değildir. Özellikle diş tedavisi sırasında fazladan çıkan herhangi bir sorunda fiyatın artmasına sebep olabilir. Ancak estetik dolgu, zirkonyum diş kaplama gibi özel bir işlem olduğu için normal dolguya oranlar daha pahalı bir tedavidir.

Ortalama bir estetik dolgunun tedavisi ise 2500 ile 5000 arasındadır. Tabi bu fiyatları tercih ettiğiniz hastane veya klinikte etkileyecektir. Hatta tercih ettiğiniz semtler arasında bile fiyat farkıyla karşılaşmanız mümkündür.

Dolgu Çeşitleri Nelerdir?

Yukarıda estetik dolgudan bahsedildi. Ancak farklı çeşitlerde dolgular da mevcuttur. Tercihe ve dişteki soruna göre karar verilen dolgu çeşitleri aşağıda sıralanmıştır.

Dolgu Çeşitleri Nasıl Yapılır?
Kompozit Diş Dolgusu Estetik diş dolgusudur. Dayanıklı malzemeden oluşur. Hastalar tarafından oldukça tercih edilen bir dolgudur. Ömrü ise 7 ile 15 yıl arası değişmektedir.
Porselen Dolgu Kompozit dolgunun bazı durumlarda zarar görmesi sonucu tercih edilir. Ömrü 5 ile 10 yıl arasındadır. Maliyeti oldukça yüksektir.
Altın Dolgu Laboratuvar ortamında kişilerin özel istekleri üzerine yapılır. Diş dolguları arasında en dayanıklı ve maliyeti en yüksek olandır. Ömrü 15 ile 30 yıl arasında değişir.
Amalgam Dolgu İçerinde civa bulunur. Civa sağlığa zararlı olduğu için pek tercih edilmez. Dayanıklılığı ortalama 10 yıldır. Daha çok arka dişlerde kullanılan bu dolgu dişe gümüş bir rengin belirmesine neden olur.

 

Estetik Dolgu Hakkında Sık Sorulan Sorular

estetik-dolgu-nedirİnsanların özellikle ön dişlerde tercih ettiği ancak bütün dişlerde de sıklıkla uygulanan estetik dolgu oldukça güzel bir görüntü oluşturur. Bu sebeple fazlaca tercih edilen dolgu için yaptırdığınız diş kliniği oldukça önemlidir. Yukarıda estetik dolgu nedir, ne zaman tercih edilir ve nasıl yapılır gibi sorulara cevap verilmiştir. Bu konu hakkında merak edilen diğer sorular aşağıda verilmiştir.

1 – Estetik Dolgu Dişlere Zarar Verir mi?

Estetik dolgunun asla diş etlerine, dişlere ve genel olarak vücuda bir zarar vermesi mümkün değildir. Diş bakımları düzenli yapıldığı takdirde uzun yıllar kullanılabilir.

2 – Ortalama Bir Dolgunun Ömrü Ne Kadardır?

Kesin bir zaman dilimi vermek mümkün değildir. Çünkü kullanılan malzemeye, dolgunun uygulanma şekline ve hastanın diş bakımına göre bu süre değişebilir. Ancak estetik dolgu ortalama 8-10 yıl belki de daha fazla kullanılabilir.

3 – Estetik Dolgu İşlemi Kaç Dakika Sürer?

Diğer dolgu işlemlerinden süre olarak pek bir farkı yoktur. Yaklaşık 30 dakika süren bu işlem de tedavi yapılacak bölgeye lokal anestezi uygulanır.

4 – Dolgu Yapıldıktan Sonra ne Yapılmalı?

İlk dört saat yüz üstü yatılmamalıdır. İlk 24 saat içerisinde yüzde kızarıklığa sebep olabileceği için sıcak banyo ve duş yapılmamalıdır. Yoğun güneş ışınlarından uzak durulmalıdır.